Szkocka whisky a bourbon: czym się różnią?

2016-08-10 12:39

Amerykanie piją bourbon, w Europie zaś króluje whisky - zwłaszcza szkocka. Czym właściwie różnią się obydwa trunki?

szkocka-whisky-a-bourbon-czym-sie-roznia.jpg
Autor: Shutterstock Szkocka whisky czy amerykański bourbon? Obydwa trunki znacznie różnią się między sobą

Burbon (bourbon) jest rodzajem amerykańskiej whisky (whiskey) produkowanej głównie w stanie Kentucky i Tennessee oraz New Orleans, Ohio i w Pensylwanii. Do jego produkcji używa się mieszaniny żyta, pszenicy, jęczmienia i kukurydzy, która musi stanowić co najmniej 51 proc. zbóż. Kolejnym warunkiem koniecznym przy produkcji bourbonu jest leżakowanie w nowych wypalanych od środka dębowych beczkach przynajmniej przez 2 lata. Gwarantuje to uzyskanie cierpkiego, wytrawnego smaku z wyraźnie wyczuwalnym aromatem dębu. Najpopularniejszymi gatunkami bourbonu są: Jim Beam, Wild Turkey, Elijah Craig, Jack Daniel′s i Maker′s Mark.

Prawdziwa whisky? Szkocka!

Whisky szkocka to trunek wyprodukowany ściśle według warunków zawartych w ustawie z 1909 roku zwanej The Scotch Whisky Act. Według niej whisky szkocka ma powstawać ze szkockiej wody i słodu jęczmiennego. Całość przetwarza się w destylarni na zacier i poddaje fermentacji tylko przez dodanie drożdży. Następnie produkt dojrzewa w używanych beczkach dębowych o pojemności nie większej niż 700 litrów przez co najmniej trzy lata.

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje whisky szkockiej: słodową (single malt) i zbożową (whisky grain) oraz tzw. blended, będącą mieszanką różnych single maltów i whisky grain zbożowej, przy czym destylat słodowy musi stanowić 15-40 proc., natomiast destylat zbożowy 2-6 proc. Przestrzega się również tego, aby najmłodszy składnik w blended miał więcej niż trzy lata.

Najlepszą whisky szkocką jest Ardbeg o wyrazistym smaku jodu morskiego, torfu i soli morskiej. W najpopularniejszej 10-letniej wersji wyczuwa się wanilię. Innym popularnym gatunkiem jest 12-letnia łagodna i aromatyczna Bowmore z wyczuwalną nutą dymu, lawendy sherry i toffi. Natomiast 12-letnia Highland Park oferuje aromaty wrzosu, miodu, liści i przypraw oraz subtelny, słodko-wytrawny smak z nutą dymu. Miano kobiecej whisky szkockiej zyskał gatunek Cardhu – łagodny z nutą słodyczy.