Święta z cukrzycą: potrawy dla cukrzyka na Boże Narodzenie

2016-12-21 16:47

Boże Narodzenie to czas smakoszy. Suto zastawione stoły urzekają zapachami potraw, czarują swym bogactwem i wodzą na pokuszenie wszystkie osoby na diecie. Osoby, które się odchudzają, na okres świat dają sobie kilkudniową dyspensę, jednak nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Co w święta może jeść cukrzyk? Proponujemy potrawy odpowiednie dla cukrzyka na Wigilię i Boże Narodzenie.

Święta z cukrzycą: potrawy dla cukrzyka na Boże Narodzenie
Autor: thinkstockphotos.com Bożonarodzeniowe menu to duże wyzwanie dla cukrzyków. Ale nie oznacza to, że diabetycy nie mogą spędzić smacznych świąt!

Spis treści

  1. Co wolno jeść cukrzykowi w święta Bożego Narodzenia?
  2. Święta z cukrzycą: czego nie jeść?

To nie prawda, że na świątecznym stole nie ma nic odpowiedniego dla cukrzyków. Co więcej, często także to, co zakazane, możemy przygotować w taki sposób, aby nie miało dużego wpływu na poziom cukru w organizmie. Dlatego dla diabetyka Boże Narodzenie także może być czasem podniebnych przyjemności.

Co wolno jeść cukrzykowi w święta Bożego Narodzenia?

Każdy cukrzyk wie, że podstawą jego diety są częste, ale niewielkie posiłki. Tak też powinno być w święta. Tradycja nakazuje wprawdzie skosztowanie wszystkich dwunastu wigilijnych potraw, ale osoby leczące się na cukrzycę, tego zwyczaju powinny zaniechać. Ale za to nie muszą sobie odmawiać czerwonego barszczu (niskokaloryczny, za to bogaty w składniki odżywcze), kapusty z grzybami (ma działanie antybakteryjne i antywirusowe) czy pierogów, ale bez okrasy.

Także ryba jest mile widziana w diecie diabetyka - pod warunkiem że będzie ona pieczona, grillowana lub przygotowana na parze. Diabetyk będzie mógł zjeść też trochę ciasta, jeśli do jego przygotowania zamiast cukru użyjemy słodzika. Pamiętajmy jednak, że najważniejszy w święta jest umiar.

Święta z cukrzycą: czego nie jeść?

W święta diabetycy szerokim łukiem powinni obchodzić dania smażone i te z dodatkiem oleju lub majonezu. Odpadają więc tradycyjny karp, śledź w oleju czy sałatka jarzynowa. Lepiej nie jeść także kutii, makowca i piernika, pełnych miodu i kalorycznych bakalii (każdy cukrzyk musi pilnować swojej wagi, a więc także kalorii). A jeśli już skusimy się na świąteczne słodkości, koniecznie wybierzmy się na świąteczny spacer!

Przeczytaj też: Które produkty mają wysoki indeks glikemiczny?