Sushi: co musisz wiedzieć, zanim chwycisz za pałeczki?

2016-09-30 13:56

Sushi powstało przez przypadek – po to, by ryby się nie popsuły, przekładano je warstwą ryżu z octem. Dziś sushi robi w Polsce ogromną karierę. Czy wiesz wszystko o tej potrawie?

CSushi: co musisz wiedzieć, zanim chwycisz za pałeczki?
Autor: thinkstockphotos.com Sushi jemy pałeczkami, a gdy tego nie potrafimy - palcami. Japońska etykieta nie tylko tego nie zakazuje, ale wręcz zaleca!

Spis treści

  1. Sushi a savoir-vivre
  2. Co oznacza słowo "sushi"
  3. Jak jeść sushi?
  4. Dodatki do sushi

Sushi jemy nie tylko w popularnych restauracjach, ale też robimy w domu. Co trzeba wiedzieć o tym przysmaku kuchni azjatyckiej?

Sushi a savoir-vivre

Japończyk byłby zdziwiony, widząc polskie sushi. Nasze restauracje serwują to danie w stylu amerykańskim, a nie japońskim. W nadwiślańskim wydaniu jest to połączenie kuchni fusion oraz sushi, dlatego też nazywane jest fusion sushi. Zresztą nie wszystkie odmiany sushi pochodzą z Azji. Na przykład california maki powstały w USA w latach osiemdziesiątych. Wodorosty znajdują się w środku, a z zewnątrz pierwszą warstwę tworzy ryż obtoczony w uprażonym sezamie.

Przygotowując sushi, należy trzymać się określonych zasad, ale warto poeksperymentować ze składnikami; granicą jest wyłącznie nasza wyobraźnia.

Co oznacza słowo "sushi"

Słowo „sushi” oznacza kwaśny ryż, czyli taki skropiony octem. Cechą charakterystyczną sushi wcale nie jest surowa ryba czy mięso; choć  najczęściej są surowe, ale nie muszą takie być. Tą właściwością jest ryż, przygotowany ze specjalnej odmiany, doprawiony octem ryżowym.

Jak jeść sushi?

Sushi wcale nie musisz jeść pałeczkami. Jeśli tego nie potrafisz, jedz rękami! Japońska etykieta przewiduje tego typu działanie, a co więcej jest ono wskazane. Uwaga! Sztućce (a zwłaszcza krojenie nożem) jest za to zakazane.

Dodatki do sushi

Marynowany imbir nie jest wcale ozdobą. Jego zadaniem jest oczyszczenie kubków smakowych między kolejnymi kęsami.

Przy jedzeniu sushi popijanie jest niekonieczne. W restauracjach tego typu najczęściej podawana jest do niego zielona herbata, wino śliwkowe lub napój aloesowy.

Uwaga! Siorbanie w japońskiej restauracji to oznaka, że komuś bardzo smakuje, to forma pochwały dla kucharza.