Sumak – przyprawa w kolorze purpury. Jaki ma smak i do czego jej używać?
Oryginalna przyprawa sumak zdobywa coraz większe grono fanów. Jest uniwersalna i można jej używać do wielu różnych dań. Nadaje przyjemnego aromatu, niebanalnego smaku i pięknego koloru. Dowiedz się, czym jest sumak i jak go używać.
Spis treści
- Co to jest sumak?
- Jaki smak ma sumak?
- Jakie właściwości lecznicze ma sumak?
- Do czego używać sumak?
- Jak używać sumak?
- Jak przechowywać sumak?
- Przepisy z sumakiem
Co to jest sumak?
Przyprawa pozyskiwana jest sumaka garbarskiego – krzewu rosnącego w klimacie śródziemnomorskim, który kwitnie w czerwcu i lipcu. Z zielonożółtych kwiatów powstają małe owłosione owoce w kulistym kształcie o brązowoczerwonej lub bordowej barwie. Dojrzałe owoce zbiera się, suszy i rozdrabnia na wilgotny, kleisty i ziarnisty proszek. Przyprawa ma purpurowy kolor.
Sumak jest często używany w potrawach kuchni arabskiej, tureckiej i libańskiej. To obowiązkowy składnik mieszanki przypraw za'atar. W Iranie sumak jest jednym z siedmiu produktów, które powinny się znaleźć na perskim noworocznym stole, aby zapewnić pomyślność w nadchodzącym nowym roku.
Jaki smak ma sumak?
Sumak ma kwaśny i cierpko-owocowy smak z wyczuwalną orzeźwiającą. Może przypominać startą skórkę z cytryny ze szczyptą soli.
Jakie właściwości lecznicze ma sumak?
Walory smakowe i właściwości lecznicze sumaku docenili już starożytni Rzymianie. Z owoców sumaka garbarskiego produkowano sok, który nadawał pięknego koloru i oryginalnego smaku różnym potrawom. Sok stosowano także w leczeniu bólu gardła i łagodzeniu problemów z układem pokarmowym.
Sumak to źródło potasu, magnezu, wapnia, witamin A i C oraz kwasów omega-3. Jest bogaty w przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki. Przyprawa wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjnie. Pomaga złagodzić objawy przeziębienia i zmniejszyć gorączkę. Jest skuteczna w bólach i stanach zapalnych mięśni po wymagających ćwiczeniach fizycznych. Zapewnia prawidłowy poziom cukru i cholesterolu. Może pomóc w leczeniu problemów z układem pokarmowym, wspomaga prawidłową pracę wątroby, przyspiesza przemianę materii i usuwa toksyny.
Do czego używać sumak?
Jest to uniwersalna przyprawa. Podkreśli smak wielu różnych potraw z mięsa, ryb i warzyw. Używa się jej także do deserów owocowych.
Sumak używa się do:
- marynowania i nacierania różnych rodzajów mięsa i ryb,
- gulaszy mięsnych i warzywnych,
- szaszłyków z mięsa,
- owoców morza,
- gotowania ryżu,
- grillowanych warzyw,
- sałatek,
- dań z jajek,
- deserów ze świeżych owoców.
Jak używać sumak?
Pół łyżeczki do dania z jedną piersią kurczaka wystarczy, aby smak potrawy był oryginalny i miał orzeźwiającą nutę. Warto pamiętać, że sumak to słona przyprawa, więc należy zupełnie zrezygnować z soli lub dodać jedynie szczyptę.
Jak przechowywać sumak?
Nieodpowiednio przechowywany sumak szybko traci swój oryginalny aromat, piękny purpurowy kolor oraz intensywny smak. Zaraz po otwarciu torebki z przyprawą należy przesypać ją do szczelnie zamykanego pojemnika lub zakręcanego słoiczka. Najlepiej przechowywać je w ciemnym miejscu. Ten prosty zabieg sprawi, że sumak zachowa swoje walory smakowe i właściwości nawet przez kilka miesięcy.
Przepisy z sumakiem
Doprawienie potrawy sumakiem sprawi, że będzie miała lekko kwaśny, ale i orzeźwiający smak. Do dań na ciepło dodaje się go pod koniec gotowania, aby smak i aromat zbyt wcześnie się nie ulotnił. Marynaty do mięsa, ryb czy warzyw z sumaku i oliwy z oliwek nadadzą pięknego koloru. Przyprawa pasuje do soczewicy, ciecierzycy i bakłażanów. Dodając ją do jogurtu naturalnego, powstanie pyszny i aromatyczny sos. Z kolei ryż zyska oryginalną barwę. Sumak może być także składnikiem różnych mieszanek przyprawowych. Oprócz za’ataru można łączyć go z czosnkiem, tymiankiem, kolendrą, miętą, natką pietruszki i kuminem.
Przyprawy podkreślają smak potraw i nadają im aromatu. Zobacz wideo o przyprawach i poznaj różne ciekawostki.