Sprawdzone sposoby na wzdęcia: czego nie jeść, jak sobie pomóc?
Wiele osób borykających się z częstymi, powracającymi wzdęciami pyta o sposoby na tę dolegliwość.Jak domowymi sposobami ograniczyć występowanie wzdęć i jak leczyć wzdęcia - naturalnymi i domowymi sposobami!
Spis treści
Jak zapobiegać wzdęciom?
Wzdęcia mogą się zdarzyć w najmniej spodziewanym momencie i skutecznie uprzykrzyć nam życie. Nie są przyjemne, czasami bywają bolesne - jeśli w jelitach nagromadzi się za dużo gazów. Powstawaniu wzdęć sprzyja jedzenie w pośpiechu i niedokładne gryzienie pożywienia. Również jedzenie niektórych pokarmów sprzyja wytwarzaniu gazów w jelitach. Także siedzący tryb życia sprzyja powstawaniu wzdęć.
Aby nie dopuścić do ich powstawania, warto pomyśleć o zrównoważonej diecie, która nie będzie zawierać wielu produktów wzdymających. Takie działanie mają warzywa kapustne, czyli kapusta, brukselka, kalafior i brokuł. Rozdymające działanie na układ trawienny mają wszystkie rośliny strączkowe, czyli fasola, groch, soczewica, a także owoce takie jak jabłka, śliwki, gruszki i winogrona. Gazy powoduje też cebula, czosnek i por. Przyczyną wzdęć może być także dieta bogata w błonnik. Niektóre osoby reagują gazami na produkty mleczne. Gdy masz skłonność do wzdęć pamiętaj - posiłki należy jeść spokojnie.
Jak złagodzić wzdęcia?
Jeśli mamy wzdęty brzuch, możemy zastosować domowe sposoby na wzdęcia, które pomogą się go pozbyć. Na początek napijmy się naparu z rumianku – ma działanie przeciwzapalne, ale także rozkurczowe. Potem możemy sobie zafundować krótki masaż brzucha – w pozycji leżącej wykonujemy okrężne ruchy w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.
Dobrze działa na wzdęcia także picie wody z imbirem – kilka plasterków świeżego korzenia zalej gorącą wodą. Możesz żuć sam imbir. Po ciężkim jedzeniu wypij herbatkę miętową, która złagodzi wzdęcia i uczucie pełnego brzucha. Podobnie może działać herbata z kopru włoskiego – można ją pić codziennie lub tylko wtedy, gdy mamy uczcie wzdęcia.