Śmietana kontra śmietanka. Czym się różnią? Rodzaje, właściwości, zastosowanie

2021-04-21 15:09

Śmietana kontra śmietanka. Kwaśna czy słodka? Ile jest rodzajów śmietany? Jakie właściwości ma śmietana? Jakie jest zastosowanie kulinarne różnych rodzajów śmietany? Dlaczego jedną śmietanę można ubić na puszysty krem, drugą tylko dodać do zupy, a trzecią do kawy? Śmietana ma swoje tajemnice. Wszystkie sekrety śmietany i śmietanki wyjaśniamy w przystępny sposób. Czytaj dalej!

Śmietana kontra śmietanka. Czym się różnią? Rodzaje, właściwości, zastosowanie
Autor: Shutterstock.com Produkty nabiałowe: mleko, śmietana, śmietanka, kefir, masło, twarożek, ser żółty

Spis treści

  1. Co to jest śmietana?
  2. Śmietany kwaśne - rodzaje, właściwości, zastosowanie
  3. Śmietany słodkie - rodzaje, właściwości, zastosowanie
  4. Śmietana do zdań specjalnych - maślana
Śmietana kontra śmietanka. Czym się różnią? Rodzaje, właściwości, zastosowanie

➥ Śmietanę otrzymuje się z mleka krowiego. To odwirowane tłuszcze i ciężkie cząsteczki białek. Najbardziej sycąca część mleka. 

➥ Śmietana ma szerokie zastosowanie kulinarne. Jest również surowcem do produkcji masła oraz niektórych serów.

➥ Śmietany dzielą się na zakwaszone oraz słodkie. W każdej z dwóch grup rozróżnia się kilka rodzajów śmietany ze względu na zawartość tłuszczu. 

Co to jest śmietana?

Śmietana to produkt mleczny.  Śmietanę otrzymuje się przez odwirowanie tłuszczu z mleka. W ten sposób pozyskuje się tłuszcze zawarte w mleku razem z ciężkimi cząsteczkami dużych białek, witaminami i mikroelementami. To najbardziej odżywcze składniki mleka. Śmietana po odwirowaniu mleka ma 9% tłuszczu. Ma specyficzny intensywnie mleczny i tłusty - swoisty smak śmietanowy. W dalszym procesie produkcji śmietanę pasteryzuje się i homogenizuje. Niektóre śmietany podlegają również termizacji, czyli podgrzaniu do bardzo wysokich temperatur. Dzięki temu zabiegowi na dłużej zachowują swoje walory smakowe i zapachowe. 

Śmietany dzielą się na kwaśne i słodkie. W każdej z grup rozróżniamy dodatkowo śmietany według zawartości tłuszczu. Rozróżnienie to jest ważne. Ilość tłuszczy ma znaczenie dla smaku, konsystencji i właściwości śmietany. 

Śmietany kwaśne - rodzaje, właściwości, zastosowanie

Śmietanę kwaśną otrzymujmy przez ukwaszenie płynnej śmietany kulturami bakterii kwasu mlekowego. Do ukwaszenia śmietany może dojść w sposób naturalny. Dzikie bakterie kwasu mlekowego występują w powietrzu. W mleczarstwie dodaje się bakterie wprost do świeżo odwirowanej śmietany. 

Rodzaje śmietany kwaśnej według zawartości tłuszczu:

Śmietana 9% – to odmiana kwaśnej śmietany o najniższej zawartości tłuszczu. Polecana osobom na diecie niskotłuszczowej. Najlepsza do mizerii, sałat i wszelkich innych sałatek. Doskonała do twarożku. Można ją również dodawać do zup i sosów. 

Śmietana 12% – to najpopularniejszy rodzaj śmietany do dań na zimno. Doskonała do chłodników warzywnych i owocowych, jak i śledzi w śmietanie. 

Śmietana 18% – to najczęściej używany rodzaj śmietany. Polecany do gorących zup i sosów. Po dodaniu tej odmiany śmietany potrawa nabiera łagodnego, pełniejszego smaku oraz lekko się zagęszcza. 

Śmietana 22% – to śmietana o najwyższej zawartości tłuszczu wśród śmietan kwaśnych. Polecana przede wszystkim do potrawek i sosów podawanych na ciepło. 

Jak dodawać kwaśne śmietany do gorących potraw?

Kwaśne śmietany są wrażliwe na ciepło i łatwo ulegają zważeniu. Po zagotowaniu kwaśna śmietana z gęstego płynu zamienia się w strzępki zważonych białek.  Zważona pod wpływem ciepła śmietana jest ciężkostrawna.

Dlatego nie wolno zakwaszonej śmietany dodać bezpośrednio do gorącej potrawy. Kwaśną śmietanę zawsze trzeba zahartować przed dodaniem do zupy lub sosu. Jak to zrobić? Najpierw śmietanę miesza się z niewielką ilością gorącego płynu. W ten sposób ogrzewa się ją. Następnie ciepłą mieszaninę wlewa się do potrawy i miesza. Po dodaniu kwaśnej śmietany do potrawy nie należy już kontynuować gotowania. 

Śmietany słodkie - rodzaje, właściwości, zastosowanie

Śmietany słodkie, pasteryzowane lub UHT, dzielą się na śmietanki oraz kremówki. Śmietanki są płynne. Śmietany kremówki wyjątkowo gęste. Oba rodzaje śmietany słodkiej doskonale znoszą wysokie temperatury. Nadają się zarówno do potraw zimnych, jak i gorących. Można je gotować. Dusić w nich lub zapiekać. 

Rodzaje śmietany słodkiej według zawartości tłuszczu:

Śmietanka 9% – to odmiana doskonała do koktajli i smoothis. Polecana w diecie osób zagrożonych kacheksją - wyniszczeniem organizmu. Wzbogaca napoje o wartości odżywcze. Idealna do popołudniowej kawy. Można ją gotować. 

Śmietana 12% – ten rodzaj śmietany ma głębszy, bardziej śmietanowy smak. Świetna do gotowania i duszenia np. ziemniaków. Oraz do wszelkiego rodzaju zapiekanek. Po wymieszaniu z jajkami jest nadzieniem zapiekanych tart. 

Śmietana 30% – to śmietana o wysokiej zawartość tłuszczy. Świetna na bitą śmietanę. Także do kremów i musów z dodatkiem żelatyny. Łatwo się ubija. Można ją gotować. Dzięki czemu jest dobrą bazą do kremów z rozpuszczoną czekoladą jak ganache lub namelaka

Śmietana 36% – to najlepsza śmietana kremówka. Ideał każdego cukiernika. Szybko się ubija i doskonale emulguje. Nie wolno jej zbyt długo miksować, bo może zamienić się w masło. 

Śmietana do zdań specjalnych - maślana

Od kilku lat na polskich rynku dostępna jest również śmietana o zawartości 42% tłuszczu. To śmietana przeznaczona do domowego wyrobu masła. 

Ze śmietany produkuje się również słynny włoski serek mascarpone