Smażenie na wodzie – zdrowo i oszczędnie. Zobacz, co można smażyć na wodzie

2022-07-20 11:44

Dietetycy uważają, że smażenie na tłuszczu to najmniej zdrowy sposób przyrządzania potraw. To może tłuszcz zastąpić... wodą? Zobacz, jak i co można smażyć w ten sposób.

Smażenie na wodzie
Autor: Shutterstock Smażenie na wodzie to zdrowsza alternatywa dla smażenia na tłuszczu

Spis treści

  1. Czy smażenie jest niezdrowe?
  2. Zdrowa alternatywa smażenia na tłuszczach – smażenie na wodzie
  3. Plusy smażenia na wodzie

Czy smażenie jest niezdrowe?

Dietetycy uważają, że smażenie na tłuszczu to najmniej zdrowa i najmniej dietetyczna forma obróbki potraw.

Jeśli mimo to decydujemy się na smażenie, to ważne jest też, na czym smażymy. Ogólnie, powinniśmy wybierać tłuszcze o wysokim punkcie dymienia, czyli takie, które nie rozkładają się łatwo pod wpływem wysokiej temperatury na toksyczne związki. Do najlepszych tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, które nadają się doskonale do smażenia, należą: smalec gęsi, smalec z kaczki oraz masło klarowane. Spośród roślinnych tłuszczów do smażenia najlepsze są rafinowane oleje: rzepakowy i kokosowy.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule:

Jaki tłuszcz jest najlepszy do smażenia?

Zdrowa alternatywa smażenia na tłuszczach – smażenie na wodzie

Smażenie bez tłuszczu jest możliwe. Zamiast oleju czy smalcu wystarczy użyć wody albo bulionu warzywnego. Samą wodę dobrze jest posolić, a nawet doprawić przyprawami. Taki sposób smażenie wymaga po prostu więcej czasu niż tradycyjne smażenie na tłuszczu, przeprowadza się je bowiem w niskiej lub średniej temperaturze.

Do smażenia na wodzie najlepiej nadają się patelnie i garnki stalowe. Smażąc na nich na wodzie, doskonale można przygotować owoce, warzywa i grzyby. A jak się to robi? Wystarczy na patelnię postawioną na średnim ogniu wlać 3–4 łyżki wody lub bulionu, wrzucić pokrojone składniki i smażyć powoli (na małym ogniu) do miękkości, często przy tym mieszając i ewentualnie dolewając małymi ilościami wodę czy bulion. Pod koniec takiego smażenia potrawy się dosmacza przyprawami i ewentualnie odparowuje nadmiar wody.

Plusy smażenia na wodzie

Smażenie na wodzie, oprócz tego, że jest zdrowe, jest przede wszystkim czystsze od smażenia na pryskającym oraz zostawiającym plamy i osady tłuszczu. Do tego też – co tu kryć – cichsze. Potrawy pozbawione są też spalenizny, za to są wciąż chrupkie i pełne smaku, który nie ustępuje tym smażonym na tłuszczu.

Poza tym dochodzi aspekt ekonomiczny. Przy obecnych cenach oleju, masła klarowanego czy innych tłuszczów to bardzo oszczędny sposób przyrządzania dań – ze zdrowiem w gratisie.

Jaki tłuszcz jest najlepszy do smażenia? Jak smażyć zdrowo?