Rozmieszczenie gości przy stole: czym się kierować?

2016-10-05 14:05

Podczas światecznych i karnawałowych przyjęć często musimy usadzić przy stole większą liczbę gości. Poznajmy najważniejsze zasady, jakimi należy się kierować.

Rozmieszczenie gości przy stole: czym się kierować?
Autor: thinkstockphotos.com Zasady usadzania gości przy stole pomagają stworzyć na przyjęciu dobry nastrój.

Spis treści

  1. Spotkanie w gronie przyjaciół
  2. Zajmowanie miejsc za stołem
  3. Wystawne przyjęcie

Spotkanie w gronie przyjaciół

Jeżeli spotkanie jest mniej ceremonialne gospodarze wskazują gościom ich miejsca. Jeżeli spotkanie jest w gronie przyjaciół to oczywiście można dowolnie wybierać miejsca. Istotne jest, by panowie siadali na przemian z paniami. Dla ułatwienia gospodarze mogą wskazać miejsca obok siebie osobom, które chcieliby w ten sposób wyróżnić. Gospodarze powinni zatroszczyć się o to, by siedzące obok siebie osoby miały wspólne upodobania.

Zajmowanie miejsc za stołem

Pan i pani domu siadają na wprost siebie. Goście siadają do stołu na znak pani domu. Mężczyźni zajmują miejsca dopiero, gdy przy stole siedzą już panie. Kiedy wszyscy zajmą miejsca, można serwować dania.

Sadzanie gości przy stole nie należy do zadań łatwych. Gospodarze muszą w tej kwestii być bardzo uważni, tak by nikt z gości nie poczuł się urażony. Inne zasady obowiązują w przypadku wystawnego przyjęcia, a inne podczas spotkania w gronie przyjaciół. Jak zgodnie z zasadami savoir-vivre to zrobić?

Wystawne przyjęcie

W przypadku wystawnego przyjęcia, zgodnie z zasadami savoir vivre, goście honorowi zajmują miejsca po prawej ręce pana lub pani domu. 

Zastanawiając się kogo posadzić na miejscu honorowym należy uwzględnić wiek gości, sprawowane funkcje, stopień zażyłości. W przypadku małżonków, podczas uroczystego przyjęcia, pozycja kobiety uzależniona jest od pozycji męża. Z kolei kobieta samotna nie podlega takiej zasadzie - liczy się jej własna pozycja społeczna.

W przypadku, kiedy podczas uroczystego przyjęcia wielu gości zasługuje na wyróżnienie, to gospodarze mogą posadzić obok siebie jedno z małżonków, drugiemu wyznaczając nieco dalsze miejsce.

Gdy nie mamy na przyjęciu gości honorowych - wystarczy zastosować zasady ogólne.

Gości sadzamy tak, aby każda kobieta siedziała obok mężczyzny.

Krzesło obok kobiety nie powinno być puste.

Lepiej posadzić obok siebie dwóch mężczyzn niż dwie kobiety. Ta zasada sprawdza się jednak tylko wtedy, jeśli zaprosimy taką samą liczbę kobiet i mężczyzn.

Powinniśmy zdecydować, którzy goście są najważniejsi i posadzić ich przy gospodarzach. Najważniejszy gość płci męskiej powinien siedzieć obok pani domu, a najważniejszy gość płci żeńskiej obok pana domu.

Kolejna zasada dotyczy par małżeńskich. Męża i żony nie należy sadzać obok siebie. Najlepiej, aby siedzieli naprzeciwko siebie. Nie stosuje się tej zasady wobec par zaraz po ślubie oraz narzeczonych.

Oczywiście należy też zwrócić uwagę na to, czy osoby, które mają być sąsiadami podczas przyjęcia znają się i lubią, i nie sadzać przy sobie takich, które pozostają w konflikcie.

Jeżeli mamy 2, 3 lub 4 gości pokierowanie ich na właściwe miejsce nie jest problemem, jednak przy większej liczbie osób warto przygotować imienne wizytówki, które położymy przy nakryciach. Unikniemy w ten sposób zamieszania i nieeleganckiego przesadzania gości.