Przewodnik po toastach: jak wygłaszać toasty na imprezie?

2016-10-10 13:03

Impreza to dobry czas na toast za przyjaciół. Dowiedz się, co powiedzieć podczas przemówienia. Jak wygłosić toast, żeby rozbawić gości i gospodarzy? Podajemy praktyczne porady i proste zasady mowy przy stole.

Przewodnik po toastach: jak wygłaszać toasty na imprezie
Autor: photos.com Gospodarz imprezy ma przywilej wzniesienia pierwszego toastu.

Spis treści

  1. Toast - podstawowe reguły wznoszenia
  2. Kto pierwszy wznosi toast na imprezie ?
  3. Wznoszenie toastu - krótki przewodnik po zasadach

Nie trzeba być wytrawnym mówcą, by wznosić błyskotliwe toasty, które z perspektywy gości będą miłym gestem wobec gospodarzy, a z perspektywy gospodarza przyjęcia przejawem wdzięczności wobec tych, którzy zaszczycili go swoją obecnością.

Toast - podstawowe reguły wznoszenia

Podstawową zasadą wznoszenia toastu jest wybranie odpowiedniego momentu. Nie powinno się wygłaszać toastów w trakcie spożywania dań głównych, zup oraz przed podaniem przystawek. Głodni goście zajmują się wtedy jedzeniem, a zabierająca głos osoba może się poczuć zlekceważona. Jeżeli jednak zdarzy się, że sytuacja, w której toast padnie w trakcie posiłku, goście zgodnie z etykietą, powinni przerwać jedzenie i rozmowy.

Kto pierwszy wznosi toast na imprezie ?

Gospodarz imprezy ma przywilej wzniesienia pierwszego toastu. Na weselu robi to wodzirej lub ojciec panny młodej. Dopiero drugi toast należy do gościa honorowego, a na przyjęciu weselnym do ojca pana młodego lub samego młodego. Zgodnie z zasadami savoir-vivre'u reszta gości musi zaczekać z toastami do kolejnych przerw między posiłkami. Druga, nie mniej ważna zasada to upewnienie się, że wszyscy goście mają napełnione kieliszki. Etykieta mówi, że toast powinno się wznosić winem lub szampanem, ale w Polsce ta reguła jest nagminnie łamana. Na większości przyjęć dominującym alkoholem jest wódka i to nią wznosi się toasty. Pamiętajmy, że toast powinien być krótki i rzeczowy. Ideałem byłoby gdyby udało się przy tym rozbawić gości, ale lepiej powstrzymać się od dowcipów, gdy istniej podejrzenie, że można kogoś niechący urazić. Jeśli jednak jesteśmy w bliskim towarzystwie, to nic stoi na przeszkodzie, żeby poczęstować gości żartem.

Wznoszenie toastu - krótki przewodnik po zasadach

Podczas toastu trzeba wstać, podnieść kieliszek i zwrócić się przodem go gości.

Na czas wygłaszania toastu, należy postawić kieliszek na stole i unieść go dopiero po zakończeniu przemówienia. Można stuknąć się nim z kimś z gości.

Goście podczas wygłaszania toastu przy stole nie powinni wstawać. Robią to tylko na wyraźną prośbę osoby, która wygłasza przemowę.

Przy wypijaniu toastu pijemy tylko mały łyk, a nie do dna.

Osoba, na której cześć wzniesiono toast nie powinna pić za siebie, ani wstawać podczas przemowy. Powinna się uśmiechać, a po zakończeniu toastu podziękować. Może też w tym momencie podnieść swój kieliszek i wznieść toast za gospodarza lub inną osobę, którą zamierza wyróżnić.

Nigdy nie wznosimy toastu jeśli czujemy, że wypiliśmy za dużo alkoholu. Można wtedy powiedzieć za dużo.