Projekt kuchni. Na jakie strefy pracy podzielić kuchnię?
W kuchni rozróżnia się pięć stref: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania posiłków i gotowania (pieczenia). Ich kolejność zależy od tego, czy jesteśmy prawo- czy leworęczni. Podana - jest odpowiednim układem stref dla osoby praworęcznej. W przypadku osoby leworęcznej układ kuchni powinien być odwrotny.
Projekt kuchni powinien uwzględniać podział na strefy. Sprawdź, jak to powinno być zrobione.
Strefy w kuchni:
W strefie zapasów powinny być przechowywane zapasy żywności, zarówno niewymagające chłodzenia, jaki i te wymagające, dlatego niezbędnymi elementami są lodówka, zamrażarka oraz wysoka szafa z wysuwanymi koszami lub szufladami wewnętrznymi.
W strefie przechowywania powinna się znajdować zastawa stołowa – szkło, porcelana i sztućce.
W strefie zmywania (tak zwanej strefie mokrej) musi być zlew, ewentualnie zmywarka i miejsce do odkładania oraz suszenia naczyń, a także przechowywania detergentów. Tutaj powinno znaleźć się także miejsce do składowania i segregowania śmieci.
W strefie przygotowywania niezbędny jest blat roboczy oraz dostęp do przyborów i naczyń kuchennych potrzebnych do przygotowywania posiłków (desek do krojenia, noży, robota kuchennego, form do ciast, garnków). Pomocne będzie również umieszczenie tu często wykorzystywanych produktów żywnościowych (takich jak przyprawy czy olej).
W strefie gotowania jest miejsce na piekarnik, płytę grzewczą, kuchenkę mikrofalową i garnki. Powinien się tu znaleźć także okap kuchenny.