Polska wódka w rosyjskich rękach: które marki nie należą do Polaków?
Umiłowanie Polaków do mocnych trunków jest wręcz stereotypowe. Czy jednak wiemy, co pijemy? Okazuje się, że w kraju słynącym od wieków z wódki niewiele jej marek znajduje się jeszcze w polskich rękach. Warto o tym wiedzieć, bo w dobie światowych zawirowań nasze alkoholowe wybory mogą mieć wagę polityczną! Jeśli chcesz bojkotować rosyjski alkohol, dowiedz się, jakiej wódki nie kupować. Możesz się zdziwić!
Spis treści
Od wieków Polacy toczą z Rosjanami spór o to, kto tak naprawdę wynalazł wódkę. Ta kwestia jest jednak raczej nie do rozwiązania. Wiemy natomiast, do kogo należą firmy produkujące wódkę pitą przez setki tysięcy, jeśli nie miliony naszych rodaków z okazji ślubów, pogrzebów, chrzcin, urodzin czy też... bez okazji. Rezultaty badań rynku wódek okażą się dla wielu zaskakujące.
Czy polska wódka jest... rosyjska?
Dla osób nieznających tematu dużym zaskoczeniem może okazać się, że jeden z naszych flagowych towarów eksportowych, czyli wódka, jest polski tylko z nazwy.
Przez długi czas wiele znanych polskich wódek znajdowało się w rękach rosyjskiego koncernu Roust. Jednak w piątek, 25 lutego 2022 roku, już po rozpoczęciu wojny rosyjsko-ukraińskiej, polski koncern Maspex sfinalizował umowę, dzięki której:
- Żubrówka,
- Soplica,
- Bols,
- Palace,
- Absolwent,
- Żytniówka,
- Royal,
- Aurora,
- Romanoff
wróciły do Polski. Dlatego można pić je już bez poczucia, że wspomagamy rosyjskich producentów - jak to miało miejsce przez kilka lat.
Polska wódka pod bagietkę i żabie udko?
Dużą część rynku „polskiej wódki” posiadają również Francuzi. Do Belvedere Group należą Krupnik, Sobieski, Starogardzka oraz Balsam Pomorski, a do koncernu Pernod Ricard – Wyborowa, Pan Tadeusz, Polska Wódka i Luksusowa. Produkcja tych trunków jednak nadal odbywa się w Polsce, często przy użyciu krajowych zbóż lub ziemniaków.
Sprawy komplikują się w przypadku wódek takich jak Żołądkowa Gorzka, Czysta de Luxe, Lubelska, 1906, Żubr oraz Orkisz. Prawa do nich posiada firma Stock Spirits która powstała w wyniku fuzji Polmosu Lublin i włoskiego Eckes & Stock.
Wódki naprawdę polskie
Do wódek czysto polskich możemy zaliczyć produkowana przez siedlecki Polmos wódkę Chopin oraz mniej znane, produkowane tamże trunki, takie jak Amator, Wódka Czysta, Mazowiecka Żytnia czy Złota. Do polskich wódek można tez śmiało zaliczyć wódki Krakus, Wratislavia oraz Herbową Gorzką.