Piwo: fakty i mity na temat serwowania złocistego trunku
To, co najbardziej lubimy w piwie, to jego orzeźwiający smak, pozostawiający w ustach delikatną goryczkę. Wybieramy piwa klarowne, dobrze schodzone i oczywiście z pianą na dwa palce! Czy zawsze te warunki muszą być spełnione, żeby uznać piwo za idealne? Obalamy mity na temat piwa.
Spis treści
- MIT: Nie wypada podawać piwa na eleganckich przyjęciach
- MIT: Piwo sprzedawane na festynach i imprezach masowych jest rozcieńczone
- MIT: Im piwo zimniejsze, tym lepsze
- MIT/FAKT: Piwo trzeba lać po ścianie kufla
- MIT: Piana na dwa palce
MIT: Nie wypada podawać piwa na eleganckich przyjęciach
Piwo to nie jest pospolity trunek! Degustatorzy szkolą się po kilkanaście miesięcy, a do rozpoznania mają niemało, bo aż kilkadziesiąt tysięcy różnych marek piwa! Alkohol ten, w zależności od gatunku pije się z różnych naczyń i serwuje do rozmaitych potraw.
MIT: Piwo sprzedawane na festynach i imprezach masowych jest rozcieńczone
Każde sprzedawane piwo podlega ocenie zgodnej z surowymi kryteriami i niezależnie od okazji czy miejsca sprzedaży jego jakość się nie zmienia. Jednocześnie, zgodnie z polskim prawem, na niektórych imprezach dozwolona jest sprzedaż piwa o obniżonej zawartości alkoholu (np. 3,5% alk.)
MIT: Im piwo zimniejsze, tym lepsze
Piwo podawane w zbyt niskich temperaturach traci walory smakowe. Dla piw jasnych temperatura serwowania to ok. 4-7°C. Ciemne piwa mocne powinny być podawane w dość wysokiej temperaturze, nawet 16 st. C!
MIT/FAKT: Piwo trzeba lać po ścianie kufla
Wszystko zależy od marki piwa. Niektóre leje się z góry na dno szklanki, żeby je porządnie spienić i lekko odgazować. Z innymi (typu lager) zaleca się obchodzenie delikatniejsze i powolne nalewanie po ściance pokala.
MIT: Piana na dwa palce
Dwa palce to wysokość, przy której piana dobrze wygląda i ładnie wieńczy kufel. Aby podkreślić wizualne walory piany, można piwo nalewać tak, aby było jej więcej.
Jeden z czeskich sposobów nalewania polega na wypełnieniu kufla samą pianą!