Opłatek wigilijny bezglutenowy: gdzie kupić, ile kosztuje i jak powstaje?

2019-12-20 15:53

Opłatek wigilijny bezglutenowy to alternatywa tradycyjnego opłatka, dla osób uczulonych na gluten lub chorych na celiakię.  Muszą one trzymać się restrykcyjnej diety, a tradycyjny opłatek może im niestety zaszkodzić. Sprawdź, gdzie kupić opłatek bez glutenu, ile kosztuje oraz jak powstaje.  

Opłatek wigilijny bezglutenowy: gdzie kupić, ile kosztuje i jak powstaje?
Autor: thinkstockphotos.com Tradycyjny opłatek wigilijny można kupić także w wersji bezglutenowej

Spis treści

  1. Gdzie kupić opłatek bezglutenowy?
  2. Cena opłatka bez glutenu
  3. Jak powstaje wigilijny opłatek bezglutenowy?

Dla osób bez specjalnych potrzeb żywieniowych opłatek bez glutenu może brzmieć jak dziwactwo lub fanaberia. Tymczasem chorzy na celiakię bądź uczuleni na gluten powinni się na niego przerzucić z konieczności. Na szczęście dieta bezglutenowa jest coraz modniejsza i dostać można także opłatek wigilijny bezglutenowy.

Gdzie kupić opłatek bezglutenowy?

Opłatki bezglutenowe produkują firmy specjalizujące się w żywności dla chorych na celiakię. Warto wspomnieć na przykład firmy Glutenex i Bezgluten. Na ich stronach internetowych znajdziemy wigilijny opłatek bezglutenowy.

Opłatki bez glutenu czasem sprzedawane są także w parafiach. Trzeba tylko upewnić się, czy na opakowaniu opłatka znajduje się stosowne oznaczenie, że w składzie nie zawiera glutenu.

Zobacz też, jak samodzielnie zrobić bezglutenowy opłatek: Opłatek bezglutenowy: jak zrobić opłatek dla chorego na celiakię

Cena opłatka bez glutenu

Opłatek bezglutenowy nie jest drogi - za opakowanie z trzema opłatkami zapłacimy5-6 zł. Cena może być o kilka złotych wyższa - w zależności od tego, gdzie opłatek bez glutenu będzie sprzedawany.

Jak powstaje wigilijny opłatek bezglutenowy?

Opłatki bezglutenowe - dla chorych na celiakię albo uczulonych na gluten - wypiekane są z takich składników, jak skrobia pszenna bezglutenowa, skrobia kukurydziana czy mąka kukurydziana. Mogą niestety zawierać niezbyt zdrowe dodatki, czyli spulchniacze czy konserwanty. Na szczęście dostępne są opłatki bez glutenu pieczone wyłącznie ze skrobi i wody. Odważniejsi mogą podjąć wyzwanie i zrobić opłatek samodzielnie.

ZOBACZ >>> Ciasta bezglutenowe - przepisy [kliknij!]

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE