Obowiązki pana domu podczas oficjalnych uroczystości - jakie są?

2016-10-10 12:07

Podczas wszelkich uroczystości wiele obowiązków spoczywa na panu domu. Musi zadbać nie tylko o dobre menu, ale również samopoczucie gości. Co gospodarz powinien robić, by nie zawieść zaproszonych osób?

Obowiązki pana domu podczas oficjalnych uroczystości
Autor: thinkstockphotos.com Pan domu ma nie mniej obowiązków niż pani domu - to na nim spoczywa ciężar rozkręcenie uroczystego spotkania w domowych pieleszach.

Oficjalne spotkania, a zwłaszcza te, których to my jesteśmy organizatorami, bywają niezwykle stresujące. Na panu domu spoczywa wiele obowiązków m.in. ustalenie menu, zaproszenie gości, zapewnienie dobrej atmosfery. Aby choć trochę uszczuplić tremę, jaka towarzyszy organizatorom uroczystości, wystarczy wszystko odpowiednio wcześniej zaplanować. Sprawdź, o czym każdy pan domu musi pamiętać!

Co należy do obowiązków gospodarza imprezy?

Aby nie zawieść gości oraz samego siebie, gospodarz domu musi krok po kroku zaplanować swoje przyjęcie. Oto najważniejsze obowiązki, jakie spoczywają na gospodarzu imprezy:

Najważniejszy obowiązek gospodarza dotyczy sposobu zaproszenia gości. Najprościej zrobić to telefonicznie, ponieważ wówczas od razu możemy uzyskać potwierdzenie przybycia na naszą imprezę. Bardziej oficjalną formą jest wysyłka zaproszeń. Jeśli się na to zdecydujemy, nie zapomnijmy dopisać na dole blankietu numeru telefonu, pod który zaproszony gość ma zadzwonić w celu potwierdzenia swojej obecności. Dla pewności, obok danych kontaktowych może znaleźć się także napis RSVP - z francuskiego „proszę potwierdzić".

Każde uroczyste spotkanie przy stole rozpoczyna wprowadzenie - od alkoholu, który poprzedza posiłek zwany czasem (nieprawidłowo) aperitifem. Może zacząć się krótką mową powitalną wygłoszoną przez gospodarza. Polega na powiedzeniu kilku ciepłych słów o uczestnikach spotkania, przedstawieniu ich sobie nawzajem, zaproszeniu do zajęcia miejsc oraz podaniu przekąsek. Trwa nie dłużej niż kwadrans. Jest to kluczowy moment każdej uroczystości, który niejednokrotnie rzutuje na ocenę nie tylko całej imprezy, ale też pana domu. Warto więc wcześniej zaplanować tę część towarzyskiego spotkania.

Po powitalnej mowie gospodarza przychodzi czas na ucztę. Pierwszy toast należy wygłosić dopiero po pierwszym posiłku. Jego autorem jest oczywiście pan domu. Drugi toast powinien wygłosić gość honorowy. Pamiętajmy, że wszelkie toasty należy wznosić między posiłkami. W ich trakcie nie wypada jeść, pić ani rozmawiać (nawet szeptem).

Gość honorowy pełni też funkcję wyznacznika końca imprezy. Jeśli opuści dom, w ciągu kilkunastu minut pozostali goście również powinni zakończyć biesiadowanie. 

Wszystkich gości, każdego z osobna żegna gospodarz. Powinien zwracać się po imieniu do każdego z gości, podziękować osobiście za przybycie i wyrazić chęć ponownego spotkania.