Obiad, koktajl czy kolacja - Jak klasyfikować przyjęcia ze względu na godzinę?
Czasem wydając przyjęcie: obiad, koktaj lub kolację zastanawiamy się, na którą godzinę zaprosić gosci, aby była ona zgodna z charakterem biesiady. Jak zatem klasyfikowac przyjęcia ze względu na godzinę?
Spis treści
Przyjęcia - savoir vivre
Generalnie dobrym zwyczajem gospodarzy, jest przed przyjęciem dokonać rozeznania wśród planowanych gości, jaka godzina im najlepiej odpowiada i w razie czego ustalić taki termin zaproszenia, który będzie do zaakceptowania przez wszystkich. Gdy przewidujemy przyjęcie na luzie z zimnym przekąskami, godzina przyjścia gości nie ma aż takiego znaczenia. Jednak powinniśmy wymagać punktualności w przypadku przyjęć z ciepłymi daniami, by nie dopuścić na przykład do wysuszenia pieczeni w piekarniku w oczekiwaniu na gości.
Jakie przyjęcie, o której godzinie?
Śniadanie – nazywane wówczas dużym śniadaniem (w odróżnieniu od naszego “zwykłego” śniadania), zgodnie z dawnymi naukami savoir vivre’u odbywa się o godzinie 13.00 i nigdy nie później niż 13.30.
Obiad rodzinny - zaproszenie na tę uroczystość należy wystosować miedzy 14.00 -15.00.
Popołudniowe przyjęcie - nazywane podwieczorkiem, powinno zaczynać się między 16.00 a 17.00.
Koktajl - rozpoczyna się o godzinie 18.00. ten rodzaj biesiady jest jedynym rodzajem przyjęcia, któremu można nadać ramy czasowe, że trwa od...do i zazwyczaj koktajle organizuje się w godzinach 18.00 – 20.00.
Obiad wieczorny - czyli kolacja - gości należy zaprosić wówczas na godzinę 19.00 lub 20.00. Wyjątkiem jest kolacja sylwestrowa, która rozpoczyna się o godzinie 22.00.
Wesele - wyjątek od zasady, rozpoczyna się, gdy na miejsce przyjęcia dotrą wszyscy goście.
Awans, zaręczyny, śledzik - dawny savoir vivre dopuszczał zapraszanie gości na godzinę 12.00, w tym przypadku trzeba być jednak przygotowanym, że spotkanie potrwa bardzo długo.