Obiad, koktajl czy kolacja - Jak klasyfikować przyjęcia ze względu na godzinę?

2016-10-05 14:49

Czasem wydając przyjęcie: obiad, koktaj lub kolację zastanawiamy się, na którą godzinę zaprosić gosci, aby była ona zgodna z charakterem biesiady. Jak zatem klasyfikowac przyjęcia ze względu na godzinę?

O której zapraszamy na obiad, koktajl i kolację - jak klasyfikować przyjęcia ze względu na godzinę?
Autor: pixabay.com Gdy przewidujemy przyjęcie na luzie z zimnym przekąskami, godzina przyjścia gości nie ma aż takiego znaczenia.

Spis treści

  1. Przyjęcia - savoir vivre
  2. Jakie przyjęcie, o której godzinie?

Przyjęcia - savoir vivre

Generalnie dobrym zwyczajem gospodarzy, jest przed przyjęciem dokonać rozeznania wśród planowanych gości, jaka godzina im najlepiej odpowiada i w razie czego ustalić taki termin zaproszenia, który będzie do zaakceptowania przez wszystkich. Gdy przewidujemy przyjęcie na luzie z zimnym przekąskami, godzina przyjścia gości nie ma aż takiego znaczenia. Jednak powinniśmy wymagać punktualności w przypadku przyjęć z ciepłymi daniami, by nie dopuścić na przykład do wysuszenia pieczeni w piekarniku w oczekiwaniu na gości.

Jakie przyjęcie, o której godzinie?

Śniadanie – nazywane wówczas dużym śniadaniem (w odróżnieniu od naszego “zwykłego” śniadania), zgodnie z dawnymi naukami savoir vivre’u odbywa się o godzinie 13.00 i nigdy nie później niż 13.30. 

Obiad rodzinny - zaproszenie na tę uroczystość należy wystosować miedzy 14.00 -15.00. 

Popołudniowe przyjęcie - nazywane podwieczorkiem, powinno zaczynać się między 16.00 a 17.00. 

Koktajl - rozpoczyna się o godzinie 18.00. ten rodzaj biesiady jest jedynym rodzajem przyjęcia, któremu można nadać ramy czasowe, że trwa od...do i zazwyczaj koktajle organizuje się w godzinach 18.00 – 20.00.

Obiad wieczorny - czyli kolacja - gości należy zaprosić wówczas na godzinę 19.00 lub 20.00. Wyjątkiem jest kolacja sylwestrowa, która rozpoczyna się o godzinie 22.00.

Wesele - wyjątek od zasady, rozpoczyna się, gdy na miejsce przyjęcia dotrą wszyscy goście.

Awans, zaręczyny, śledzik - dawny savoir vivre dopuszczał zapraszanie gości na godzinę 12.00, w tym przypadku trzeba być jednak przygotowanym, że spotkanie potrwa bardzo długo.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE