Nalewanie i serwowanie wina - zasady
Nalewanie wina podczas domowych spotkań i uroczystości należy do zadań pana domu. Sprawdź więc, co savoir vivre mówi o sposobie nalewania i serwowania wina. Jakich zasad należy przestrzegać, o czym pamiętać? Jakie wino wybrać i jak w odpowiedni sposób przygotować je do spożycia.
Spis treści
- Jak nalewać wino do kieliszka?
- Jak przygotować do spożycia dobre, stare wino?
- Chłodzenie wina
- Jakie wino wybrać do konkretnego dania?
Jak nalewać wino do kieliszka?
Jeżeli pełnisz rolę gospodarza i dbasz o to, aby Twoim gościom nie zabrakło wina w czasie posiłku musisz pamiętać o kilku ważnych sprawach. Butelkę z winem należy chwycić pośrodku, w żadnym wypadku nie trzyma się jej za szyjkę czy podstawkę.
Wino nalewa się w taki sposób, aby butelka była jak najbliżej kieliszka. Nie należy napełniać kieliszka w całości, aż po brzegi. Maksymalnie nalewasz wina do 2/3 jego pojemności. Musisz być czujny i w porę napełniać kieliszki, nim zostaną one całkowicie opróżnione.
Jeżeli częstujesz swoich gości naprawdę wybornym winem, warto jest ich poinformować o jego roczniku i gatunku.
Jak przygotować do spożycia dobre, stare wino?
Stare wina powinno się odkorkować wcześniej, mniej więcej dwie godziny przed spożyciem. Ma to duże znaczenie, ponieważ wino w kontakcie z powietrzem nabierze pełni smaku. Ważne jest żeby nie zrobić tego zbyt wcześnie, by wino nie wietrzało niepotrzebnie.
Chłodzenie wina
W razie potrzeby wino należy wcześniej schłodzić - dotyczy to wyłącznie wina białego i roses. Białe wino powinno być mocno schłodzone - odpowiednia temperatura to 5-8 st. C. Rose można spożywać zimne - 8-10 st. C.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku wina czerwonego - powinno ono mieć temperaturę pokojową, dlatego należy wystawić je z lodówki jakiś czas wcześniej.
Jakie wino wybrać do konkretnego dania?
Do ryb i owoców morza podaje się wino białe wytrawne, ważne żeby było ono mocno schłodzone. Do mięs odpowiednie jest wino czerwone. Do deserów wybrać należy wino słodkie.