Mrozisz owoce i warzywa? Czasami to spory błąd
Mrożenie to jeden z powszechnych i starych sposobów na konserwowanie żywności. Zamroziwszy owoce i warzywa, można przedłużyć ich trwałość nawet do 6 miesięcy. Istnieją jednak takie owoce i warzywa, którym niskie temperatury szkodzą. Zobacz, o które chodzi.
Spis treści
- Dlaczego mrożenie może niektórym owocom i warzywom zaszkodzić?
- Owoce i warzywa, których nie warto mrozić
Dlaczego mrożenie może niektórym owocom i warzywom zaszkodzić?
Pod wpływem niskiej temperatury niektóre owoce i warzywa zmieniają kolor, a co gorsza, swoją konsystencję i smak. Dzieje się tak, dlatego że w czasie procesu zamarzania z wody zawartej w produktach tworzą się kryształki lodu, które rozrywają błony komórkowe. Dlatego nie powinno się mrozić owoców ani warzyw, które mają dużą zawartość wody.
Owoce i warzywa, których nie warto mrozić
Do warzyw, których nie powinno się mrozić w stanie surowym, należą między innymi: cukinia, cebula, czosnek (na dodatek czosnek też gorzknieje), kapusta, ogórek, papryka, pomidor, rzodkiewka.
Wśród owoców źle znoszących niskie temperatury znajdą się przede wszystkim: arbuz i melony, cytryna, grejpfrut, jabłko, kiwi, pomarańcza, winogrono – po rozmrożeniu tracą swoją jędrność. Za to awokado, banan, też kiwi mocno ciemnieją. Wszystkie przestają być apetyczne.