Jak zabezpieczyć się przed molami w kuchni?

2016-11-25 15:55

Mole w kuchni to prawdziwy problem. Są uciążliwymi szkodnikami, zamieszkującymi kuchnie. Mole żerują na suchych produktach takich jak kasze, mąka czy suszone owoce i zanieczyszczają żywność. Można się jednak przed nimi zabezpieczyć! Sprawdź, jak pozbyć się moli z kuchni?

Jak zabezpieczyć się przed molami w kuchni?
Autor: pixabay.com Pułapki na mole spożywcze są bezzapachowe i bezpieczne.

Spis treści

  1. Gdzie żerują mole kuchenne?
  2. Mole spożywcze w kuchni: pułapki feromonowe
  3. Mole spożywcze w kuchni: pojemniki na żywność

Gdzie żerują mole kuchenne?

Mole w kuchni to częsty problem. Naturalnym środowiskiem moli kuchennych są sypkie, suche produkty, przechowywane w kuchennych szafkach. Problem moli spożywczych może dotyczyć każdego, bo zachowanie higieny nie gwarantuje, że w kuchni nie zalęgną się szkodniki. Larwy moli spożywczych najczęściej przynoszone są do domu z zakupami. Dorosłe mole mogą także przelecieć do naszej kuchni z mieszkania sąsiada.

Mole spożywcze w kuchni: pułapki feromonowe

Na mole spożywcze można zastosować tzw. pułapki feromonowe. Kupuje się je w marketach lub sklepach z chemią. W opakowaniu znajdują się dwie kartonowe płytki, z których każda została nasączona substancją wabiącą, podobną do tej, której insekty używają do komunikowania się między sobą. Męska część populacji lgnie do płytki, przyklejając się do niej. W ten sposób zostaje przerwany cykl rozrodczy owadów, którego efektem są żerujące larwy.

Pułapki na mole spożywcze są bezzapachowe i bezpieczne. Nie zawierają bowiem składników biobójczych i dlatego mogą być umieszczane w pobliżu żywności. Produkt feromonowy wystarczy umieścić wewnątrz szafki, w której przechowywane są produkty spożywcze. Pułapka na mole spożywcze działa przez okres od 4 do 6 tygodni. Aby skutecznie pozbyć się moli należy stosować ją non stop.

Mole spożywcze w kuchni: pojemniki na żywność

Ważne jest także, by trzymać produkty spożywcze, które szczególnie upodobały sobie mole - płatki, musli, kasze, nasiona, otręby, mąkę itp., w szczelnych plastikowych, szklanych lub metalowych pudełkach. Torebka foliowa to za mało - larwy moli mogą się przez nią przegryźć.