Mokra gazeta, kawa, cytryna. Dlaczego warto je schować do lodówki?

2022-06-22 11:55

Otwierasz lodówkę i dopada cię zapach, który nie zachęca do sięgania w jej głąb. Co zrobić, by się pozbyć przykrego zapachu i więcej go nie doświadczać przy otwieraniu lodówki? Jest kilka prostych i sprytnych sposób. Poznaj je z nami.

Lodówka
Autor: Shutterstock Dzięki zachowaniu czystości i porządku w lodówce unikniemy wyhodowania sobie groźnych bakterii opornych na niskie temperatury

Spis treści

  1. Przede wszystkim zapobiegać
  2. Mokry papier
  3. Moc tkwiąca w ziarnach kawy
  4. Oczyszczająca moc sody
  5. Olejki eteryczne ze skórek cytrusów

Przede wszystkim zapobiegać

Lodówka to nie tylko miejsce do przechowywania żywności w niskiej temperaturze. Gdy nie dbamy o czystość i porządek w lodówce, może się ona stać istnym inkubatorem dla groźnych grzybów i bakterii, by wspomnieć choćby Listerię (wywołującą zakaźną listeriozę, bardzo niebezpieczną dla kobiet w ciąży, noworodków i małych dzieci) czy Yersinię enterocoliticę (prowadzącą do zapalenia jelit) albo pleśń (powodującą zatrucia układu pokarmowego, a także oddechowego i nerwowego). Dlatego tak ważne jest dokładne i systematyczne mycie lodówki oraz zachowanie w niej porządku. Przede wszystkim należy mieć świadomość, co w niej przechowujemy, które produkty mają krótkie terminy przydatności i którym się ta ważność kończy.

Surowe mięso nie powinno być na jednej półce ze świeżymi warzywami, owocami ani produktami gotowymi do jedzenia (masło, sałatka, wędlina itp.).

Wszystkie produkty powinny być izolowane w pojemnikach ze szczelnym zamknięciem bądź odpowiednio zabezpieczone folią spożywczą czy aluminiową.

A co jeśli i tak pewne zapachy przeszły do lodówki? Jak pozbyć się tej przykrej woni? Mamy na to proste sposoby.

Mokry papier

Okazuje się, że świetnym pochłaniaczem zapachów jest zmoczony papier. Można wykorzystać tu gazetę albo ręcznik papierowy – wilgotne zgnieść w kulkę i umieścić na jednej z półek lodówki. W ten sposób po nocy pozbędziemy się niechcianego zapachu z naszej lodówki. Nie zapomnijmy tylko usunąć papierowej kulki, która zrobiła swoje.

Moc tkwiąca w ziarnach kawy

Nie od dziś wiadomo, że kawa to świetny neutralizator zapachów. Wystarczy rozgryźć ziarno kawy, by pozbyć się przykrego zapachu z ust – a w lodówce po prostu umieścić spodek z porcją zmielonej kawy. Nie dość, że kawa zneutralizuje aromaty, to jeszcze utrzyma świeży zapach przez 2 tygodnie. Po tym czasie należy kawę usunąć – i włożyć do lodówki świeżą porcję.

Kawa
Autor: Shutterstock Kawa to również świetny neutralizator zapachów

Oczyszczająca moc sody

Soda oczyszczona to równie wspaniały pochłaniacz zapachów, co wymienione wyżej. Wystarczy łyżeczkę sody wsypać na spodek bądź do jakiegoś otwartego małego pojemnika ­– i mamy własnego blokera zapachów w lodówce. Podobnie jak przy kawie, co 2 tygodnie warto wymieniać porcje sody.

Olejki eteryczne ze skórek cytrusów

Gdy pod ręką mamy cytrusy (zwłaszcza cytryny i pomarańcze), to jednocześnie zyskujemy naturalny odświeżacz zapachów. Konkretnie są nim olejki eteryczne zawarte w skórkach. Niestety, cytrusy, które nie są ekologiczne, pokryte są także substancją konserwującą owoce na czas transportu (imazalilem lub tiabendazolem). Jest ona toksyczna, dlatego skórki nie są zdatne do przetworzenia w celach spożywczych. Najlepiej więc postawić na cytrusy ekologiczne, także do celów lodówkowych. Ewentualnie sparzyć owoc (choć i tak nie pozbędziemy się konserwantu) i umieścić skórkę (albedo ku dołowi) na odizolowanym od innych produktów spodeczku.

Skórkę z cytryny czy innych cytrusów należy zmieniać co 2–3 dni, zanim pojawi się na niej pleśń.

Mokra papierowa kulka jest dobra w podbramkowych sytuacjach lodówkowych. Skórki cytrusów, kawa czy soda pozwolą utrzymać zapachy w ryzach na dłużej. Nic jednak nie zastąpi odpowiedniej higieny. Czystość i porządek w lodówce należy bezwzględnie utrzymywać, a zepsutych czy nawet podejrzanych produktów należy się po prostu pozbyć z lodówki.

Beszamel: Cytryna – właściwości zdrowotne i kulinarne cytryny