Mincemeat – co to jest? Jak zrobić? Jak używać mincemeatu?
Mincemeat jest jedną z ciekawostek kuchni angielskiej, która zyskała uznanie w krajach pozostających niegdyś pod wpływem Imperium Brytyjskiego. To mieszanka rozmaitych siekanych bakalii, połączona w masę dzięki dodatkowi alkoholu.
Spis treści
Tradycja mincemeatu
Początków mincemeatu można się doszukać w wiekach średnich. Dziś każdy kraj Zjednoczonego Królestwa, region, rodzina czy kucharka mają swój przepis na mincemeat, a receptury nieraz sporo różnią się między sobą. W Wielkiej Brytanii mincemeat jada się w okolicy Bożego Narodzenia, a w Stanach Zjednoczonych podaje się go na Święto Dziękczynienia z kawałkiem sera cheddar.
Co to jest mincemeat?
Mincemeat to mieszanka drobno krojonych suszonych owoców (daktyli, rodzynek, śliwek, żurawiny, jabłek), skórki cytrynowej i skórki pomarańczowej, korzennych przypraw (goździków, gałki muszkatołowej, cynamonu, szafranu), orzechów lub migdałów. To wszystko zaprawia się alkoholem; może to być brandy, likier, niekiedy dobry ocet winny. Dodatek ten doskonale konserwuje mieszankę owocową i sprawia, ze pokrojone owoce stają się masą.
Różne zastosowania mincemeatu
Do mieszanki dodawano czasem wołowego łoju, gdyż w przeszłości używano mincemeatu do smarowania mięsa, by dodać mu smaku i zachować dłużej w świeżości. Obecnie mincemeatu używa się zupełnie inaczej. To raczej deser lub słodkie nadzienie do ciast, tart na kruchym cieście lub babeczek.
Mincemeat można przygotować w domu i przechowywać w wysterylizowanych słoikach lub kupić gotowy.