Jedziesz na urlop? Schowaj monetę do zamrażalnika – nie pożałujesz
Wyjeżdżając na urlop odłączamy większość domowych urządzeń od źródła zasilania. Lodówki jednak nie wyłączamy, bo przecież w zamrażalniku są zapasy jedzenia. A jak sprawdzić, czy w trakcie naszej nieobecności nic się w zamrażalniku rzeczywiście nie rozmroziło? Mamy na to prosty patent z monetą.
Spis treści
- Dłuższa nieobecność w domu – co może się zdarzyć?
- Trik z monetą upewni cię, czy w zamrażalniku nie doszło do rozmrożenia produktów
Dłuższa nieobecność w domu – co może się zdarzyć?
Nie chcemy, by w trakcie naszej nieobecności doszło w domu do kłopotliwych zdarzeń, narażających na dodatek na nieprzewidziane koszty. Najprościej jest zakręcić zawór wody, a urządzenia i listwy elektryczne odłączyć od prądu.
Odłączenie lodówki od źródła zasilania w przeważających przypadkach jest niemożliwe. W zamrażalniku mamy przecież zapasy żywności, które muszą być stale przechowywane w temperaturze poniżej 0ºC.
W czasie naszej nieobecności jednak może dojść do nieoczekiwanej przerwy w dostępie prądu. Jeśli jest zbyt długa, to wówczas przechowywana żywność ulegnie częściowemu rozmrożeniu. To niebezpieczne, bo sprzyja nie tylko zmianie struktury żywności (przez co traci ona smak i konsystencję), ale – co znacznie bardziej poważne w skutkach – zaczyna się proces rozkładu i mnożenie się bakterii. Wskutek ponownego zamrożenia drobnoustroje zostają jedynie uśpione, bo wytwarzają formy przetrwalnikowe, więc po ponownym rozmrożeniu intensywniej się rozmnażają. I nie ma zapachu jak w przypadku części lodówkowej, który by alarmował, że z takim jedzeniem jest coś nie tak. Jak zatem zyskać pewność, że przechowywana w zamrażalniku żywność nam nie zaszkodzi?
Trik z monetą upewni cię, czy w zamrażalniku nie doszło do rozmrożenia produktów
Aby zyskać świadomość, czy podczas naszej nieobecności w domu żywność w zamrażalniku była bezpiecznie przechowywana, wystarczy mały trik z monetą. Najpierw musimy zamrozić wodę w małym naczyniu, a następnie na zmrożonym już wierzchu położyć monetę. Jeśli po powrocie znajdziemy ją, tak jak zostawiliśmy, to znaczy, że nic złego z lodówką się nie działo w czasie naszej nieobecności. Jeśli jednak okaże się, że monety nie ma na wierzchu, tylko znalazła się w środku lodu albo wręcz na dnie naczynia, to możemy być pewni, że doszło do rozmrożenia. Nie wystarczy już obróbka termiczna – taka żywność kilkukrotnie rozmrażana bez przetworzenia w międzyczasie może doprowadzić do zatruć pokarmowych.