Jedziesz na urlop? Schowaj monetę do zamrażalnika – nie pożałujesz

2022-06-28 14:14

Wyjeżdżając na urlop odłączamy większość domowych urządzeń od źródła zasilania. Lodówki jednak nie wyłączamy, bo przecież w zamrażalniku są zapasy jedzenia. A jak sprawdzić, czy w trakcie naszej nieobecności nic się w zamrażalniku rzeczywiście nie rozmroziło? Mamy na to prosty patent z monetą.

Lodówka i urlop
Autor: Shutterstock Czy lodówka z zamrażalnikiem prawidłowo działała w czasie nieobecności w domu, można sprawdzić za pomocą monety

Spis treści

  1. Dłuższa nieobecność w domu – co może się zdarzyć?
  2. Trik z monetą upewni cię, czy w zamrażalniku nie doszło do rozmrożenia produktów

Dłuższa nieobecność w domu – co może się zdarzyć?

Nie chcemy, by w trakcie naszej nieobecności doszło w domu do kłopotliwych zdarzeń, narażających na dodatek na nieprzewidziane koszty. Najprościej jest zakręcić zawór wody, a urządzenia i listwy elektryczne odłączyć od prądu.

Odłączenie lodówki od źródła zasilania w przeważających przypadkach jest niemożliwe. W zamrażalniku mamy przecież zapasy żywności, które muszą być stale przechowywane w temperaturze poniżej 0ºC.

W czasie naszej nieobecności jednak może dojść do nieoczekiwanej przerwy w dostępie prądu. Jeśli jest zbyt długa, to wówczas przechowywana żywność ulegnie częściowemu rozmrożeniu. To niebezpieczne, bo sprzyja nie tylko zmianie struktury żywności (przez co traci ona smak i konsystencję), ale – co znacznie bardziej poważne w skutkach – zaczyna się proces rozkładu i mnożenie się bakterii. Wskutek ponownego zamrożenia drobnoustroje zostają jedynie uśpione, bo wytwarzają formy przetrwalnikowe, więc po ponownym rozmrożeniu intensywniej się rozmnażają. I nie ma zapachu jak w przypadku części lodówkowej, który by alarmował, że z takim jedzeniem jest coś nie tak. Jak zatem zyskać pewność, że przechowywana w zamrażalniku żywność nam nie zaszkodzi?

Trik z monetą upewni cię, czy w zamrażalniku nie doszło do rozmrożenia produktów

Aby zyskać świadomość, czy podczas naszej nieobecności w domu żywność w zamrażalniku była bezpiecznie przechowywana, wystarczy mały trik z monetą. Najpierw musimy zamrozić wodę w małym naczyniu, a następnie na zmrożonym już wierzchu położyć monetę. Jeśli po powrocie znajdziemy ją, tak jak zostawiliśmy, to znaczy, że nic złego z lodówką się nie działo w czasie naszej nieobecności. Jeśli jednak okaże się, że monety nie ma na wierzchu, tylko znalazła się w środku lodu albo wręcz na dnie naczynia, to możemy być pewni, że doszło do rozmrożenia. Nie wystarczy już obróbka termiczna – taka żywność kilkukrotnie rozmrażana bez przetworzenia w międzyczasie może doprowadzić do zatruć pokarmowych.

Jak mrozić grzyby?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE