Jakie są zasady urządzania kuchni?
Przy urządzaniu kuchni najważniejsza jest ergonomia. To nic innego jak wygoda użytkowania i poruszania się po pomieszczeniu. Zastosowanie kilku prostych reguł sprawi, że praca w kuchni będzie łatwiejsza, a dzięki odpowiedniej wysokości blatu i rozlokowania sprzętów nie będziesz obciążać swojego kregosłupa.
Spis treści
Kolejność sprzętów
By uniknąć niepotrzebnego dreptania po kuchni ustaw sprzęty zgodnie z kolejnością wykonywanych czynności przy gotowaniu.
Najbliżej drzwi musi stać lodówka. Wchodząc do kuchni z zakupami nasz magazyn żywności mamy z brzegu.
Nieco dalej zlewozmywak, oddzielony od lodówki przynajmniej 40 cm blatem. Na niego wygodnie jest wykładać produkty wyjęte z lodówki.
Między zlewem a następnym sprzętem powinien być główny blat roboczy, o dł. minimum 80 cm. Tu wykonujemy większość prac, kroimy, siekamy, robimy kanapki itp.
Teraz kolej na płytę do gotowania. Miejsce smażenia i gotowania.
Za płytą powinien być choćby niewielki (30-40 cm) blat służący jako powierzchnia odstawcza oraz miejsce na talerz, gdy nakładamy potrawy od razu z garnka.
Dobre sąsiedztwo
Zmywarka zawsze w sąsiedztwie zlewu. Oprócz sytuacji, gdy zlew jest w narożniku zabudowy. Wtedy należy zostawić dystans 60 cm po to, by przy otwartej klapie zmywarki w czasie załadunku wygodnie stać przed szafką zlewozmywakową.
Nie ustawiajmy obok siebie zlewozmywaka i kuchni do gotowania, zarówno gazowej jak elektrycznej.
Płyty gazowej nie wolno instalować pod oknem lub blisko niego, bo wiatr może zgasić płomień lub co gorsze skierować go np. na leżąca blisko ścierkę i rozniecić pożar.
Blat i okolice
Wysokość blatu określa się biorąc pod uwagę wzrost użytkowników kuchni. 85-90 cm to standard dla osób o wzroście 160 -175 cm.
Odstęp między szafkami stojącymi i wiszącymi także zależy od wzrostu użytkowników. Mieści się w zakresie od 55-70 cm.