Jakie są rodzaje kebabów? [Kuchnia turecka]

2018-05-14 11:52

Słowo kebab oznacza znacznie więcej niż posiekane mięso w bułce czy placku. W tradycyjnej kuchni tureckiej istnieje aż 200 rodzajów kebabów! Tak więc kebab to szerokie pojęcie, które obejmuje wiele rodzajów grillowanego mięsa. Sprawdź, co to jest iskender kebab, adana kebab i patlican kebab.

Kuchnia turecka: jakie są rodzaje kebabów?
Autor: thinkstockphotos.com Kebab to bardzo szerokie pojęcie w kuchni tureckiej

W Polsce słowo kebab utożsamiane jest z reguły doner kebabem, czyli mięsem, tradycyjnie baranim, ale w Polsce najczęściej z kurczaka, rzadziej z wołowiny lub baraniny, skrawanym z pionowego obracanego rożna. Istnieją jednak jeszcze inne rodzaje kebabów, których zdecydowanie warto spróbować podczas podróży po Turcji.

Popularne rodzaje kebabów w Turcji

Iskender kebab - jeden z najlepszych rodzajów kebaba. Mięso układa się na specjalnym pieczywie tureckim i jogurcie, a następnie polewa sosem pomidorowym i masłem. Do tego kebabu podaje się też często grillowane warzywa. Uwaga: iskender jest wyjątkowo sycący, dobry na naprawdę dużego "głoda".

Patlican kebab - to kebab z bakłażanem, podawany w formie szaszłyka. Zarówno mięso, jak i warzywo jest grillowane.

Lokma kebab - to mięso jagnięce lub wołowe, zawsze mielone i zawijane w specjalny chlebek lawasz. Lokme polewa się z reguły sosem pomidorowym i jogurtem i tak jak większość tureckich dań, podaje się z grillowanymi warzywami.

Adana kebab - nazwa tego dania pochodzi od tureckiego miasta na południu kraju. Mielone, pikantne mięso wołowe nadziewane jest na szpikulce, a następnie pieczone. Adanę podaje się czasem na chlebku w kształcie łódki.