Jak zdrowo przyrządzać potrawy: zasady zdrowej kuchni

2017-01-02 14:32

Jak smażyć, dusić i gotować tak, by potrawy zachowały wartości odżywcze i nie zmieniły się w tuczącą bezwartościową masę? Jak zadbać o zdrowie i sylwetkę a zarazem jeść smacznie?

Jak zdrowo przyrządzać potrawy: zasady zdrowej kuchni
Autor: Shutterstock Gotowanie na parze to jeden ze sposobów na zdrowsze odżywianie się.

Spis treści

  1. Jak zdrowo gotować?
  2. Czy smażenie może być zdrowe?
  3. Jak smażyć, żeby było nie tylko smacznie, ale i w miarę zdrowo?
  4. Czy wiesz, że duszenie jest najzdrowsze?

Jak zdrowo gotować?

Gotowanie jest docenioną przez dietetyków i lekarzy formą przyrządzania potraw. Poznaj zdrowe zasady gotowania produktów.

Gotowanie na parze jest bardzo modne i uznawane przez wielu za najzdrowsze. O ile jest ono wskazane dla marchewki czy brokułów, to ziemniaki lepiej gotować w wodzie, ponieważ działanie pary nie dezaktywuje obecnych w nich metali ciężkich czy pestycydów, szkodliwych dla zdrowia.

Wkładaj warzywa do wody już zagotowanej, a nie do zimnej, gotuj je jak najkrócej. Dzięki temu witaminy i minerały nie będą miały czasu przejść z produktów do wody, obniżając ich wartość.

Jeśli gotujesz warzywa jako dodatek do mięsa, możesz użyć tej samej wody do przygotowania zupy (wiedząc, że część wartościowych składników jarzyn zostało w wodzie).

Czy smażenie może być zdrowe?

Zanim sięgniesz po patelnię, pamiętaj, że smażenie należy do najmniej zdrowych metod przyrządzania posiłków. Polega ono na ogrzewaniu produktów zanurzonych w tłuszczu w temperaturze do 220 st. C. Potrawy smażone są ciężkostrawne ze względu na dużą ilość wchłoniętego tłuszczu. Gdy długo smażysz, z wielonienasyconych kwasów tłuszczowych powstają monomery cykliczne, które mogą nawet uszkodzić wątrobę, nerki, serce i mieć działanie rakotwórcze. Długie smażenie może też spowodować częściowe uszkodzenie białek w produktach, co zmniejsza wartość posiłku.

Jak smażyć, żeby było nie tylko smacznie, ale i w miarę zdrowo?

Najlepiej smażyć na oliwie z oliwek (ale nie z pierwszego tłoczenia czyli extra virgin, lecz na oliwie pomace) lub oleju rzepakowym (to tłuszcze, których rozkład następuje w wysokich temperaturach), najgorzej – na maśle lub margarynie.

Zalecane jest smażenie na patelniach teflonowych lub ze stali nierdzewnej, ponieważ wtedy nie trzeba używać żadnego tłuszczu. Potrawy zachowują wtedy walory smakowe i nie wchłaniają dodatkowego tłuszczu z patelni.

Czy wiesz, że duszenie jest najzdrowsze?

Duszenie to połączenie gotowania i smażenia. Potrawy duszone są smaczne i lekkostrawne, np. warzywne leczo – to prawdziwa uczta dla zwolenników jarzyn. Najpierw produkty krótko smażymy na niewielkiej ilości tłuszczu w głębokiej patelni teflonowej lub w garnku, potem dolewamy wody i/lub wina, które w połączeniu z oliwą (lub olejem) i naturalnym sokiem z produktów dają niezapomniany smak, zachowując wartości dietetyczne i odżywcze. Smacznego i zdrowego gotowania!