Jak układać sztućce na stole? [zasady]
Perfekcyjnie nakryty stół zawsze podnosi rangę posiłku i sprawia satysfakcję zarówno gościom, jak i gospodarzom. Nawet skromne sztućce starannie wypolerowane i stanowiące komplet będą ozdobą stołu. Sprawdź, jak należy układać sztućce na stole.
Spis treści
- Sztućce na stole: jakie po prawej, a jakie po lewej stronie talerza?
- W trakcie posiłku lub już po jedzeniu: jak ułożyć sztućce na talerzu?
Układając sztućce po obu stronach talerza, należy kierować się zasadą, że najbliżej talerza znajdują się sztućce, które będą używane jako ostatnie.
Sztućce na stole: jakie po prawej, a jakie po lewej stronie talerza?
Po lewej stronie talerza kładziemy widelce, licząc od strony zewnętrznej: do zakąsek, do ryby, do dania głównego (mięsnego).
Po prawej stronie talerza, od zewnętrznej w stronę talerza: nóż do zakąsek, łyżka do zupy, łopatka do ryby, nóż do dania głównego.
Przy nakryciu nie powinno znajdować się więcej niż trzy pary sztućców. Musimy zwrócić uwagę na to, by odległość pomiędzy sztućcami a krawędzią stołu była jednakowa! Jeśli przewidujemy dodatkowe potrawy, pozostałe sztućce położymy dopiero przy ich podawaniu.
Powyżej talerza jest miejsce na sztućce deserowe: widelczyk do ciasta zwrócony trzonkiem w prawo oraz łyżeczkę - odwrotnie. Jeżeli kładziemy przy nakryciu talerzyk do pieczywa, to na nim powinien się znaleźć mały nożyk do masła. Jeśli nie masz wystarczającej ilości sztućców, przydadzą ci się tzw. koziołki, czyli dekoracyjne podpórki, na których można oprzeć używany nóż i widelec, by nie pobrudzić obrusa.
W trakcie posiłku lub już po jedzeniu: jak ułożyć sztućce na talerzu?
Sposób, w jaki gość ułoży swoje sztućce na talerzu, jest komunikatem dla gospodyni lub obsługi w restauracji. I tak, nóż i widelec położone na talerzu, tak by tworzyły kąt prosty, oznacza: jeszcze nie skończyłam/skończyłem jedzenia. Sztućce położone równolegle oznaczają, że nakrycie można sprzątnąć (skończyłam/skończyłem jeść).