Jak serwować nalewki?

2016-08-04 12:27

Nalewka to alkoholowy wyciąg z roślin. Alkohol wyodrębnia i prawie w całości wydobywa aktywne substancje zawarte w owocach i ziołach. Powstaje wyborny napój alkoholowy - pełen słodyczy, aromatu i koloru. Dlatego podaje się go w małych kieliszkach, by delektować się nim niespiesznie, małymi łyczkami.

jak-serwowac-nalewki.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Nalewka to cenny trunek - przygotowanie jej trwa zazwyczaj długie miesiące i wymaga sporego kunsztu. Dlatego nalewki należy pić z szacunkiem - małymi kieliszkami

Spis treści

  1. Nalewka: tylko dla smaku
  2. Nalewka: nigdy do dna
  3. Do czego pasują nalewki?
  4. Kto nie może pić nalewek?

Nalewki serwuje się w temperaturze pokojowej, z karafki z przezroczystego szkła, w małych kieliszkach na wysokiej nóżce. Wypełnia się je nie więcej niż do 2/3 wysokości.

Nalewka: tylko dla smaku

Nalewka to szlachetny trunek, pije się go więc powoli, małymi łyczkami, delektując się jego smakiem i aromatem. Nie powinno się wylizywać dna kieliszka, nawet jeśli nalewka jest doskonała, a na jego dnie zostaje nieco cennych kropel.

 Przepisy na pyszne nalewki znajdziecie w wydanej pod patronatem Beszamel.pl przez wydawnictwo HARDE książce Anny Szubińskiej "Nalewki. Natura zamknięta w butelce". Poradnik do nabycia w sieci Empik, księgarniach i naszym sklepie.

Nalewka: nigdy do dna

Nalewka to alkohol, którego nie wypija się do dna… karafki! Gospodarz może poczęstować gości ledwie jednym kieliszkiem, a resztę powinien schować i nie jest to nietaktem.

Do czego pasują nalewki?

Na aperitif najlepsza jest piołunówka lub jarzębiak. To nalewki wytrawne albo z lekką słodką nutą. Do mięs (wieprzowiny, wołowiny, dziczyzny) podaje się nalewki półwytrawne i półsłodkie. Do indyka – wytrawną brzoskwiniową lub mało słodką wiśniówkę. Do kaczki pasuje nalewka z czarnej porzeczki. Do deserów serwuje się nalewki słodkie. Po sutym posiłku dobrze zadziała miętowa.

Kto nie może pić nalewek?

Nalewki są przyrządzone na alkoholu i zawierają dużo aktywnych substancji, dlatego nie mogą sięgać po nie dzieci, kobiety w ciąży i matki karmiące. Nie są także wskazane dla osób, które chorują albo stale zażywają leki. Zanim sięgnie się po kieliszek nalewki, warto skonsultować się z lekarzem.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE