Jak poprawić jakość wody do picia? Jakich filtrów używać?

2016-10-10 12:38

Smak i zapach wody prosto z kranu często nie zachęcają do picia bez uprzedniego przegotowania. Można kupować wodę butelkowaną lub przynosić wodę oligoceńską. Ale wygodniejszym rozwiązaniem jest uzdatnianie wody w domu. Jakie filtry do wody można stosować?

Jak poprawić jakość wody do picia? Jakich filtrów używać?
Autor: pixabay.com Jakich filtrów używać, żeby pić czystą wodę?

Spis treści

  1. Rodzaje filtrów do wody
  2. Jak często należy wymieniać wkłady do filtrów
  3. Filtr odwróconej osmozy

Rodzaje filtrów do wody

Do poprawiania jakości wody pitnej używa się filtrów z wymiennymi wkładami. Ich rodzaj dobiera się do rodzaju zanieczyszczeń, które mogą znaleźć się w wodzie. Do najpopularniejszych rodzajów filtrów należą:

filtry mechaniczne zatrzymują cząstki stałe (piasek, żwir), zawiesiny, związki koloidalne, rdzę i kawałki kamienia kotłowego. Chronią przed tymi zanieczyszczeniami kolejne urządzenia do uzdatniania wody oraz elementy instalacji;

filtry węglowe usuwają z wody chlor i jego pochodne oraz związki organiczne (fenole i pestycydy). Poprawiają także barwę, smak i zapach wody. Jeśli są impregnowane srebrem lub miedzią, mają właściwości bakteriobójcze;

filtry zmiękczające usuwają twardość wody;

filtry odżelaziające i odmanganiające oczyszczają wodę ze związków żelaza i manganu oraz częściowo z siarkowodoru i amoniaku;

filtry z wkładami ceramicznymi lub ze specjalnych żywic i lampy emitujące promienie ultrafioletowe są używane do usuwania z wody bakterii i wirusów.

Jak często należy wymieniać wkłady do filtrów

Wkłady mogą być jednorazowe lub wielorazowego użytku. Trzeba je wymieniać lub czyścić co 3-12 miesięcy (zależnie od jakości wody). Sygnałem do wymiany wkładu jest spadek ciśnienia wody wypływającej z filtra.

Filtry do wody z wymiennymi wkładami można montować w szafce pod zlewozmywakiem. Są też filtry przeznaczone do montażu na wylewce baterii zlewozmywakowej, a także tak zwane wolno stojące, które ustawia się na blacie i podłącza elastycznym wężykiem do baterii.

Filtr odwróconej osmozy

Osobną grupę filtrów stanowią zestawy odwróconej osmozy, któresłużą do bardzo dokładnego oczyszczania wody. Usuwają z niej jony rozpuszczonych soli (w tym groźne azotany i azotyny), metali ciężkich oraz zanieczyszczenia organiczne, benzen, a także pierwiastki promieniotwórcze i bakterie.

Uwaga! Zestawy odwróconej osmozy zatrzymują zarówno szkodliwe, jak i potrzebne naszemu organizmowi minerały, takie jak: związki magnezu, wapnia i potasu. Dlatego stosowanie ich jest zalecane tylko wtedy, gdy producent filtra może zagwarantować minimalną twardość wody i potwierdzić to analizą.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE