Jak poprawić jakość wody do picia? Jakich filtrów używać?
Smak i zapach wody prosto z kranu często nie zachęcają do picia bez uprzedniego przegotowania. Można kupować wodę butelkowaną lub przynosić wodę oligoceńską. Ale wygodniejszym rozwiązaniem jest uzdatnianie wody w domu. Jakie filtry do wody można stosować?
Spis treści
Rodzaje filtrów do wody
Do poprawiania jakości wody pitnej używa się filtrów z wymiennymi wkładami. Ich rodzaj dobiera się do rodzaju zanieczyszczeń, które mogą znaleźć się w wodzie. Do najpopularniejszych rodzajów filtrów należą:
filtry mechaniczne zatrzymują cząstki stałe (piasek, żwir), zawiesiny, związki koloidalne, rdzę i kawałki kamienia kotłowego. Chronią przed tymi zanieczyszczeniami kolejne urządzenia do uzdatniania wody oraz elementy instalacji;
filtry węglowe usuwają z wody chlor i jego pochodne oraz związki organiczne (fenole i pestycydy). Poprawiają także barwę, smak i zapach wody. Jeśli są impregnowane srebrem lub miedzią, mają właściwości bakteriobójcze;
filtry zmiękczające usuwają twardość wody;
filtry odżelaziające i odmanganiające oczyszczają wodę ze związków żelaza i manganu oraz częściowo z siarkowodoru i amoniaku;
filtry z wkładami ceramicznymi lub ze specjalnych żywic i lampy emitujące promienie ultrafioletowe są używane do usuwania z wody bakterii i wirusów.
Jak często należy wymieniać wkłady do filtrów
Wkłady mogą być jednorazowe lub wielorazowego użytku. Trzeba je wymieniać lub czyścić co 3-12 miesięcy (zależnie od jakości wody). Sygnałem do wymiany wkładu jest spadek ciśnienia wody wypływającej z filtra.
Filtry do wody z wymiennymi wkładami można montować w szafce pod zlewozmywakiem. Są też filtry przeznaczone do montażu na wylewce baterii zlewozmywakowej, a także tak zwane wolno stojące, które ustawia się na blacie i podłącza elastycznym wężykiem do baterii.
Filtr odwróconej osmozy
Osobną grupę filtrów stanowią zestawy odwróconej osmozy, któresłużą do bardzo dokładnego oczyszczania wody. Usuwają z niej jony rozpuszczonych soli (w tym groźne azotany i azotyny), metali ciężkich oraz zanieczyszczenia organiczne, benzen, a także pierwiastki promieniotwórcze i bakterie.
Uwaga! Zestawy odwróconej osmozy zatrzymują zarówno szkodliwe, jak i potrzebne naszemu organizmowi minerały, takie jak: związki magnezu, wapnia i potasu. Dlatego stosowanie ich jest zalecane tylko wtedy, gdy producent filtra może zagwarantować minimalną twardość wody i potwierdzić to analizą.