GDA - co oznacza ten skrót? Jak czytać etykiety produktów spożywczych?

2018-03-13 14:39 Beata Lekszycka
Jak czytać etykiety produktów spożywczych: GDA - co oznacza ten skrót?
Autor: thinkstockphotos.com Co zonacza skrót DGA?

Skrót GDA na etykiecie produktów spożywczych oznacza - z języka angielskiego - Guideline Daily Amount - czyli tłumacząc na język polski – Wskazane Dzienne Spożycie. Polecamy także:  Produkty mięsne: jak czytać etykiety i na co zwracać uwagę?  oraz  Jak czytać etykiety na żywności? Krótki poradnik

Guideline Daily Amount - Wskazane Dzienne Spożycie

Oznaczenia GDA informują nas, jakie ilości poszczególnych składników odżywczych zawiera dany produkt. Procent podany przy wartości kalorycznej czy zawartości białka oznacza ile z dziennej porcji żywnościowej już wykorzystaliśmy zjadając na przykład porcję serka czy batonika.

Do czego potrzebne są oznaczenia na etykietkach

Oznaczenia na etykietkach są przydatne zwłaszcza dla osób, które trzymają się ściśle określonych diet lub cierpią na różnorodne schorzenia, np. na cukrzycę. Dzięki nim mogą dokładnie kontrolować co i w jakich ilościach spożywają, a przede wszystkim, czy w ogóle mogą dany produkt mogą zjeść. Ponad to, robiąc zakupy od razu możemy się zorientować, jak dużo poszczególnych składników odżywczych mieści się w porcji danego produktu oraz jaki procent dziennego zapotrzebowania na energię, białko, węglowodany, cukry, tłuszcze, kwasy tłuszczowe nasycone, błonnik oraz sód pokrywa określona porcja produktu.

Przyjęta na potrzeby GDA norma kaloryczna to 2000 kcal dziennie, białko -50g, węglowodany - 27 g, tłuszcz - nie więcej niż 70g, w tym kwasy tłuszczowe nasycone - do 20 g, sód - do 2,4 g, cukry - do 90 g.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE