Element garnka, którego pewnie nie zauważasz, a poprawia smak!

2022-01-12 8:26

Pokrywa brytfanny lub gęsiarki jest nieco wklęsła i ma od spodu wypustki. Pewnie nie raz zastanawialiście się, po co są te punktowe wypukłości, koliste lub podłużne żłobienia. Zaraz to wyjaśnimy. Dowiecie się również, dlaczego jedzenie gotowane w brytfannie ma lepszy smak!

Dlaczego pokrywa brytfanny ma wypustki? Sekret lepszego smaku?
Autor: Shutterstock.com Dlaczego pokrywa brytfanny ma wypustki? Sekret lepszego smaku?
Jak zrobić kamienną podkładkę pod garnek

Brytfanny i gęsiarki często wyposażone są w pokrywy. Bez względu na to, czy są to naczynia owalne, czy okrągłe, wykonane ze stali szlachetnej, emaliowane, czy żeliwne ich pokrywki mają od spodu wypustki. Jeśli zawsze korciło was spytać po co ta fanaberia, to właśnie teraz otrzymacie odpowiedź. 

Odwróć pokrywę swojej brytfanny lub gęsiarki i spójrz na wklęsłą, wewnętrzną stronę. Widzisz te równomiernie rozmieszczone wypustki? Mogą wyglądać jak kolce, koliste linie lub podłużne żłobienia. To skraplacze.

Podczas gotowania z pokrywką para kondensuje się i zbiera na tych małych wypustkach, po czym skapuje prosto na potrawę, którą gotujesz. 

Specjalnie wymodelowana pokrywa garnków przeznaczonych do powolnego duszenia lub pieczenia sprawia, że po prostu na twój schab, marchewkę, czy roladę pada nieustannie deszcz sosu. Bez tych skraplaczy, pełen aromatu sos spływa po bokach lub gwałtownie odparowuje, unosząc pokrywę i ulatnia się raz na zawsze. Efektem końcowym jest mniej aromatyczny obiad – i absolutnie nikt tego nie chce. Dzięki tym małym kolcom i wypustkom, twoje naczynia do duszenia i pieczania mają funkcję samoczynnego podlewania – bez konieczności naciskania przycisku lub zachowania czujności – dzięki czemu twoje potrawy zawsze będą odpowiednio wilgotne i przyprawione, podczas gdy ty możesz robić rzeczy ważniejsze, na przykład poprzytulać bliskich.

Dania jednogarnkowe - 12 sprawdzonych przepisów na dania mięsne i bezmięsne z jednego garnka