Dlaczego na wielkanocnym stole musi być jajko?
Dzielenie się jajkiem przy wielkanocnym stole to tradycja równie stara jak malowanie pisanek. Dlaczego jajeczne potrawy powinny znaleźć się na świątecznym stole? Jaką symbolikę przypisuje jajku religia, a jaką kultura? Sprawdź, dlaczego nie ma Wielkanocy bez jajka.
Spis treści
Jajko - nieodłączny symbol Wielkanocy
Jajko - to stały element zarówno dekoracyjny, jak i religijny, bez którego trudno sobie wyobrazić Wielkanoc. Święcenie palm, oblewanie się wodą czy wreszcie dzielenie się jajkiem - oto tradycje wielkanocne, które tworzą klimat tych wyjątkowych świąt. Urokiem tych dni jest także suto zastawiony stół podczas świątecznego śniadania. O ile mazurki, potrawy mięsne i wędliny mogą, ale nie muszą pojawić się tego dnia na stole, o tyle wielkanocne śniadanie bez jajka nie miałoby sensu. Jaka jest symbolika tego zwyczaju? Co symbolizuje jajko w religii, a jaki jest jego wymiar kulturowy? Sprawdź, dlaczego jajko musi być na świątecznym stole.
Jajko - symbolika w kulturze
We wszystkich kulturach jajko ma wymiar religijny. Najczęściej spotykany kontekst kulturowy, w jakim osadzone jest jajko, dotyka odradzającego się życia. Jest traktowane jako zalążek nadziei. Dla wielu kultur pełni element kosmogoniczny, tzn. daje wyobrażenie o początku świata, istoty ludzkiej. Z chaosu wyłoniło się olbrzymie jajo, z którego wykluł się świat - to jeden z przykładowych mitów odnośnie początków świata, jaki kultywowały przez wieki ludy pierwotne. Z kolei w folklorze jajko zadomowiło się jako talizman, chroniący przed złem, oznaka życia i płodności.
Jajko - symbolika wielkanocna
W religii chrześcijańskiej jajku przypisuje się niemal kultowe znaczenie. W tradycji judaistycznej jest ono symbolem zwycięstwa nad śmiercią. To oznaka triumfu nad grzechem, synonim dobra, życia i zbawienia, a także symbol Chrystusowego zmartwychwstania. Wielkanocne śniadanie rozpoczyna się właśnie dzieleniem jajkiem, ponieważ ma to wywołać u domowników pomnożenie sił witalnych, pobudzić chęć do życia i walki ze swoimi słabościami.
Według tradycji Maria Magdalena tuż po ujrzeniu zmartwychwstałego Jezusa spostrzegła w domu, że wszystkie jajka przebarwiły się na czerwono. Od tej pory czerwone kraszanki i pisanki to zapowiedź dobrych wiadomości. Stąd też m.in. narodził się zwyczaj malowania jaj na Wielkanoc.