Czym się różni lunch od brunchu?
W polskich restauracjach rozpowszechnił się zwyczaj jadania lunchów, ale coraz częściej można też spotkać lokale oferujące brunche. Czym się różni lunch od brunchu i kiedy jada się oba rodzaje posiłków?
Spis treści
Czas na lunch
Lunch to lekki posiłek spożywany koło południa, w czasie przerwy obiadowej. W Polsce lunch serwuje się zwykle między 10 a 13 lub między 12 a 14. Jest on odpowiednikiem późnego drugiego śniadania.
Anglicy pracujący w tygodniu poza domem jedzą w czasie lunchu różne rodzaje zup, kanapki, sałatki i inne przekąski, ale dla chętnych restauracje serwują nawet trzydaniowe zestawy. Z kolei niedzielny lunch składa się zwykle z dania głównego i deseru.
Danie główne to najczęściej pieczone lub duszone mięso, ziemniaki i dwa rodzaje warzyw. Na deser Anglicy jedzą różne rodzaje ciast i placków z owocami. Osoby prowadzące zdrowy tryb życia na deser wybierają sery i owoce.
Brunch, czyli późne śniadanie i lunch w jednym
Brunch to późne śniadanie spożywane w swobodnej atmosferze, głównie w weekendy, gdy nie wstajemy skoro świt. Typowa pora brunchu to między 10 a 11.30.
Nazwa "brunch" powstała z połączenia słów "breakfast" (śniadanie) i "lunch". Utarła się w środowisku studenckim już pod koniec XIX wieku.
W czasie brunchu spożywa się zarówno produkty typowe dla śniadania, jak i dla lunchu.