Czym jest tauryna? W jakich produktach ją znajdziemy? Czy rzeczywiście chroni przed starzeniem?

2022-07-25 13:22

Człowiek od dawien dawna szuka tajnego składnika, który zapewni mu młodość oraz sprawność umysłu i ciała. Co i rusz pojawiają się informacje o cudownych substancjach, które to zapewnią. Dużo mówi się o taurynie. Czym jest tauryna i czy rzeczywiście ma zbawienne działanie dla organizmu człowieka?

Produkty bogate w taurynę
Autor: Shutterstock Tauryny najwięcej maja ryby i skorupiaki

Spis treści

  1. Co to jest tauryna?
  2. Jak działa tauryna?
  3. Które produkty są bogate w taurynę?

Co to jest tauryna?

Tauryna jest związkiem chemicznym występującym naturalnie w organizmie człowieka jako jeden z aminokwasów biogennych. Jest obecna w tkankach i mięśniach – największe stężenie osiąga w mięśniach szkieletowych, sercu, wątrobie, siatkówce oczu oraz w mózgu. Co ciekawe, wysokie stężenie tauryny jest w rozwijającym się mózgu dzieci i młodzieży, a zaraz po zakończeniu procesu rozwoju jej poziom spada.

Ogólnie organizm ludzki ma ograniczone możliwości samodzielnej syntezy tauryny (przebiega ona z udziałem dwóch innych aminokwasów: cysteiny i metioniny) i traci ją w procesie starzenia się organizmu.

W 1827 roku dwóch niemieckich naukowców wyizolowało taurynę  z żółci byków – i od łacińskiej nazwy byka "taurus" pochodzi nazwa tej aminy. Od tamtego czasu trwają badania nad tą substancją.

Jak działa tauryna?

Badania wykazały, że tauryna ma istotne znaczenie w regulowaniu poziomu wapnia w komórkach oraz poziomu elektrolitów. Wspomaga też rozwój układu nerwowego oraz samego mózgu, a także tkanki mięśniowo-szkieletowej, co jest ważne zwłaszcza w okresie rozwoju młodego organizmu, począwszy od noworodka.

Niewątpliwą zasługą tauryny jest zwalczanie stresu oksydacyjnego i opóźnianie procesów starzenia. Tauryna świetnie wpływa na kondycję siatkówki oczu, zapobiegając chorobom oczu, zwłaszcza pojawiającym się w starszym wieku. Zauważono też, że ma korzystne działanie na regulację ciśnienia krwi i cholesterolu (obniża ich poziom), a także może być pomocna w chorobach serca, cukrzycy, zapalenia wątroby, tarczycy, a nawet przy problemach alkoholowych i ADHD.

Osobom starszym, sportowcom, intensywnie pracującym umysłowo oraz weganom sugerowane jest suplementowanie tauryny, ponieważ – jak wspomnieliśmy – organizmowi człowieka trudno jest ją samemu produkować, a z pokarmu najlepiej jest przyswajalna z produktów pochodzenia zwierzęcego. Oczywiście zawsze należy suplementować taurynę (dawkę i postać) pod okiem lekarza, tym bardziej że rynek suplementów w Polsce jest nieuregulowany i samemu można zrobić sobie więcej szkody niż odnieść korzyści.

Które produkty są bogate w taurynę?

Tauryna występuje przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego i jest to najbardziej przyswajalne źródło tej aminy. Najwięcej jest jej w rybach i skorupiakach – sprawdza się więc, że kto mądry, je dużo ryb, o czym świadczą choćby statystyki demograficzne pokazujące, że najwięcej stulatków i to bez oznak demencji jest w narodach, które nie stronią od ryb ani owoców morza (np. Japończycy). Spośród mięs najbogatszy w taurynę jest drób, zwłaszcza indyk i małe ptaki, takie jak kuropatwy, bażanty. Taurynę znajdziemy także w serwatce i przetworach mlecznych owczych i kozich, w mniejszym stopniu krowich.

W produktach pochodzenia roślinnego sporo tauryny jest w opuncji, wodorostach morskich, soczewicy i w grochu, a także 4–5-dniowych kiełkach (np. cieciorki, fasoli).

Jeśli chodzi o produkty przetworzone, to tauryna jest dodawana przede wszystkim do mleka w proszku oraz odżywek dla niemowląt i dzieci. Znajdziemy ją także w napojach energetyzujących i odżywkach dla sportowców.

Ryby morskie – dlaczego warto je jeść?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE