To doskonałe źródło białka. Naukowcy zapraszają na obiad z pytona

2024-03-20 10:33

Według najnowszych badań australijskich naukowców z Macquarie University w Sydney mięso pytona może w przyszłości stać się jednym z głównych źródeł białka. Mięso tego węża jest jadalne i uważane za wyjątkowo zdrowe. Jakie zalety kulinarne ma mięso pytona? Jak się je przyrządza?

Czy można jeść mięso pytona? Jak smakuje mięso węża? Na jakie choroby pomaga?
Autor: Shutterstock Mięso węży jest  bardzo cenione w kuchniach  azjatyckich

Spis treści

  1. Mięso pytona przyszłością odżywiania
  2. Właściwości zdrowotne mięsa pytona
  3. Jak smakuje mięso pytona?
  4. Jakie dania można przyrządzić z mięsa pytona?
  5. Kiedy mięso pytona trafi na stoły?

Mięso pytona przyszłością odżywiania

Wyniki badań naukowych potwierdzają, że mięso tego gatunku węża może w przyszłości królować na naszych stołach. Już teraz potraw z pytonem w roli głównej można spróbować w USA i w Azji.

Na Florydzie i w krajach azjatyckich mięso pytona jest łatwo dostępne i często przygotowywane. W tropikalnym klimacie węże dusiciele łatwo się mnożą, szybko rosną i często, gdy zbytnio zbliżają się do siedzib ludzkich, są eliminowane. Ich mięso to sama tkanka mięśniowa, zero tłuszczu i oryginalny smak, dlatego tak chętnie wykorzystywane jest do celów kulinarnych. Mięso węży trafia na stoły, a tłuszcz, skóra i żółć wykorzystywane są jako naturalne lekarstwa.

Na Florydzie kilogram mięsa pytona kosztuje około 130 dolarów. Porcja pizzy z mięsem pytona kosztuje 45 dolarów. Podobnie jest w Azji, gdzie pyton stanowi prawdziwy rarytas. Mięso pytona może kupić także w polskich sklepach. Dostępne jest na zamówienie, ale cena może przyprawić o zawrót głowy. Kilogram filetów z pytona kosztuje ponad 400 zł. Polscy i amerykańscy dystrybutorzy sprzedają pytony certyfikowane i przebadane weterynaryjnie.

Właściwości zdrowotne mięsa pytona

Mieszkańcy Azji spożywają mięso pytona nie tylko ze względu na walory smakowe. W Wietnamie, Tajlandii, Japonii i na Filipinach mięso węża uważane jest za bardzo zdrowe i wykazujące działanie lecznicze. Uważają, że ma niezwykłą moc, która może pomóc w wielu chorobach. Regularne jedzenie tego węża sprzyja takim schorzeniom jak:

  • duszności u chorych, którzy cierpią na astmę lub inne problemy z oddychaniem
  • bóle pleców
  • zaburzenia czynności nerek
  • cukrzyca
  • reumatyzm
  • choroby wątroby
  • impotencja
  • choroby skóry

Jak smakuje mięso pytona?

Mięso pytona jest zwarte i delikatne. Jego smak można określić jako słono-słodkawy. Konsystencja przypomina kalmary. Pyton Zwiera sporą porcję białka. Mięso węża jest ubogie w tłuszcz, dlatego poddawane zbyt długiej obróbce cieplnej może stać się gumowate.

Jakie dania można przyrządzić z mięsa pytona?

W Wietnamie i na Filipinach podawane są takie przysmaki z pytona jak zupa, kotleciki czy sajgonki. Popularny jest smażony wąż i gotowany z ziołami. Spożywa się nawet mielone kości, a skórkę węża podaje się na chrupiąco. W USA na Florydzie oprócz smażonych steków z pytona skosztować można pizzy z mięsem węża.

Kiedy mięso pytona trafi na stoły?

Chociaż w Azji i USA mięso węży jest znane i popularne, może minąć wiele lat, zanim trafi na europejskie talerze. Dlatego naukowcy wciąż prowadzą badania, które mają na celu przekonanie ludzi, że mięso wężowe może w przyszłości zastąpić wołowinę czy wieprzowinę. Już teraz warto wiedzieć, jakie właściwości ma mięso pytona i jak można je przyrządzić.