Balut, filipiński specjał: co to jest?
Balut to tradycyjna potrawa wielu kuchni południowo- i wschodnioazjatyckich. W kręgach europejskich uchodzi za jeden z najbardziej obrzydliwych przysmaków. Czym jest uchodzący za afrodyzjak balut, skąd się wywodzi i jak się go spożywa?
Balut to tradycyjna potrawa wielu kuchni południowo-wschodnioazjatyckich. Jest popularna szczególnie w kuchni wietnamskiej, laotańskiej, kambodżańskiej, filipińskiej oraz chińskiej. Na Filipinach, skąd pochodzi przyjęta w Europie nazwa tego dania, balut stanowi potrawę narodową.To tzw. danie przejściowe. Co to oznacza w praktyce?
Balut, czyli jajo z kaczym zarodkiem
Balut jest produktem nabiałowo-(jajeczno)-mięsnym i ma postać gotowanego jajka kaczego, wewnątrz którego znajduje się w pełni uformowany zarodek ptaka. Jak wygląda proces powstawania baluta? Zapłodnione wcześniej jajo kacze przechowywane jest na słońcu, po to by utrzymało ono ciepło ok. 40 – 42,5 stopni Celsjusza. Po dziewięciu dniach "leżakowania" w cieple jaja są sprawdzane pod specjalnym światłem na obecność embriona. Po kolejnych 8 dniach są gotowe do spożycia.
W rzeczywistości okres inkubacji baluta zależy od upodobań kulinarnych konsumentów. Na Filipinach uważa się, że idealny balut to jajo z 17-dniowym zarodkiem, bo wówczas jest on już wystarczająco dojrzały, ale nie widać jeszcze dzióbka, piór czy kości. Najdłużej inkubują jaja Wietnamczycy, którzy preferują 21-dniowe zarodki kacze.
Balut: afrodyzjak Filipińczyków
Przysmak spożywa się w całości, wraz z kośćmi i dziobem. Sposób doprawienia potrawy zależy także od upodobań kulinarnych. Najczęściej spożywa się je z solą, pieprzem, chili lub winegret. Filipińczycy, od których wywodzi się balut, doceniają nie tylko jego walory smakowe, ale także uważają go za skuteczny afrodyzjak.