Analiza wody z kranu – co musisz sprawdzić, zanim się jej napijesz?

2016-09-30 13:39

Twoje dziecko pije wodę prosto z kranu? Pamiętaj, że zanim zaczniesz pić wodę z kranu, trzeba najpierw sprawdzić, czy nie ma w niej bakterii. Czasem woda kranowa wymaga uzdatnienia, a czasem może okazać się, że w ogóle nie nadaje się do spożycia bez przegotowania.

Analiza wody z kranu – co musisz sprawdzić, zanim się jej napijesz?
Autor: thinkstockphotos.com Testowanie wody z kranu. Które parametry są najważniejsze?

Spis treści

  1. Ocena parametrów wody z kranu
  2. Badanie wody z kranu na obecność bakterii

Przed pierwszym spożyciem wody z kranu najlepiej poddać ją odpowiedniej analizie. Podczas badań określi się stan wody oraz jej zdatność do bezpośredniego spożywania.

Ocena parametrów wody z kranu

Podczas analizy wody określa się między innymi barwę, mętność oraz zapach kranówki. „Zdrowa” woda powinna być przeźroczysta. Jeżeli występuje jakieś skażenie, woda przybiera odcień zielonkawy lub żółty. Z kolei woda zanieczyszczona wodorotlenkami żelaza lub manganu nie będzie, przejrzysta lecz mętna.

Podczas analizy wody bada się również jej odczyn pH. Neutralny wynik waha się od 6,8 do 8,5. Niski współczynnik świadczy o właściwościach korozyjnych, wysoki może powodować pienienie się wody.

Badanie wody z kranu na obecność bakterii

Robiąc analizę wody z kranu, warto sprawdzić, czy nie ma w niej jakichś zarazków. Tego typu analiza wykaże, czy w wodzie nie ma bakterii z grupy coli. Są one nieszkodliwe dla zdrowia, jednak jej obecność może sugerować, że w wodzie znajdują się bakterie chorobotwórcze (echerchia coli).

W wodzie z kranu mogą występować również enterokoki – paciorkowce kałowe. Ponadto w wodzie mogą również występować bakterie legionelli.