Alkohol w proszku: jak go zrobić? Gdzie kupić sproszkowany alkohol?
Alkohol w proszku, choć wydaje się to nieprawdopodobne, to wynalazek sprzed 40 lat. Jak powstaje sproszkowany alkohol? Czy można go gdzieś kupić?
Spis treści
Alkohol w proszku – jak powstaje?
Alkohol w proszku wynaleziono w połowie lat 70. XX wieku. Według tego patentu, aby uzyskać sproszkowany alkohol, wystarczy zmieszać zwykły alkohol i tak zwane dekstryny, czyli powszechnie znaną substancję wykorzystywaną między innymi do produkcji kleju. Dekstryny nie są jednak trucizną. Należą do grupy złożonych węglowodanów zbudowanych z cząsteczek glukozy, a uzyskuje się je poprzez częściowy rozkład skrobi na przykład z mąki ziemniaczanej. Dekstryny mają postać białego lub żółtawego proszku, a ich szczególną właściwością jest to, że potrafią przemienić płyn w ciało stałe – cząsteczki te po prostu pochłaniają ciecze. Jednym z rodzajów dekstryn jest maltodekstryna, dostępna w niektórych krajach jako środek spożywczy.
Sproszkowany alkohol – gdzie kupić?
Alkoholu w proszku niestety nie można na razie nigdzie kupić legalnie, ale do wprowadzenia na rynek sproszkowanego alkoholu przymierza się jedna z amerykańskich firm. Produkt pod nazwą Palcohol (od powdered alcohol, z angielskiego sproszkowany alkohol) miał trafić do sklepów w Stanach Zjednoczonych już w tym roku, ale na razie producent wciąż nie otrzymał pozwolenia na sprzedaż. Palcohol wywołuje bowiem duże kontrowersje – głównie z uwagi na fakt, że konsumpcja sproszkowanego alkoholu będzie dużo łatwiejsza do ukrycia. Nie trzeba wielu podchodów, by alkohol w proszku przemycić na przykład na studniówkę, koncert czy inną imprezę masową.