6 nietypowych zastosowań drożdży. Sprawdzą się nie tylko w kuchni
Drożdży piekarskich, jak sama ich nazwa wskazuje, używamy przede wszystkim do przygotowania słodkich i wytrawnych wypieków drożdżowych. Jednak drożdże mają też inne, mniej konwencjonalne zastosowania - nie tylko kulinarne. Do czego można wykorzystać drożdże?
Spis treści
- 1. Maseczka z drożdży dla skóry trądzikowej
- 2. Odżywka do włosów z drożdży
- 3. Napój z drożdży na włosy i cerę
- 4. Kąpiel w drożdżach
- 5. Drożdże do nawożenia roślin
- 6. Oprysk z drożdży na mszyce
1. Maseczka z drożdży dla skóry trądzikowej
Maseczka z drożdży świetnie sprawdzi się w walce z trądzikiem, do pielęgnacji cery trądzikowej i mieszanej oraz ze skłonnością do powstawania wyprysków. Dodatkowo łagodzi uporczywe objawy łuszczycy. Taką maseczkę przygotowuje się z 25 g świeżych drożdży z łyżką letniego mleka. Powstałą papkę nakłada się na oczyszczoną skórę twarzy i zmywa po 20 minutach. Maseczka z drożdży wygładza także zmarszczki i odżywia skórę, dlatego można ją stosować nie tylko w nastoletnim wieku. Drożdżową maseczkę można modyfikować, dodając do niej np. oliwę z oliwek, która nawilży skórę, sok z cytryny, który rozjaśni przebarwienia lub miód, który doskonale odżywia i działa antyseptycznie.
2. Odżywka do włosów z drożdży
Odżywka z drożdży i oliwy poprawi też stan naszych włosów. Drożdże są bogatym źródłem biotyny, która poprawia kondycję włosów i przeciwdziała ich wypadaniu. Drożdżową odżywkę należy nałożyć na włosy i wmasować w skórę głowy. Po kilku tygodniach jej stosowania włosy stają się wyraźnie bardziej lśniące i elastyczne, mniej też ich wypada. Odżywkę z drożdży należy nakładać na włosy 2 razy w tygodniu.
3. Napój z drożdży na włosy i cerę
Napój z drożdży to remedium na piękną cerę i włosy. Napój przygotowuje się z niewielkiej ilości drożdży (ok. 25 g czyli 1/4 kostki) wymieszanych ze szklanką ciepłej wody. Napój ten powinni także pić weganie i wegetarianie - uzupełnią dzięki temu niedobory witamin z grupy B. Drożdże to źródło witaminy E oraz witamin z grupy B (witamin B1, B2, B3, B6), a zwłaszcza witaminy B12. W drożdżach znajdziemy również wiele minerałów, takich jak potas (aż 600 mg), chrom, fosfor, cynk, magnez, jod, mangan, wapń, żelazo oraz sód.
4. Kąpiel w drożdżach
Drożdże nadają się również do przygotowania odprężającej kąpieli, która jednocześnie odżywi skórę. 250 ml mleka krowiego należy podgrzać z jedną kostką świeżych drożdży. Następnie ten roztwór należy wlać do ciepłej wody w wannie.
5. Drożdże do nawożenia roślin
Drożdże to też świetny nawóz dla roślin. Wystarczy jedną kostkę świeżych drożdży piekarskich zmieszać z około 10 litrami wody o temperaturze pokojowej i odstawić mieszaninę na godzinę.
Nawóz nadaje się świetnie do podlewania warzyw, takich jak pomidory, czy ogórki, a także róż, czy innych roślin ozdobnych.
6. Oprysk z drożdży na mszyce
Mszyce można zwalczyć stosując na nie oprysk z drożdży. Przygotowuje się go z 100 g drożdży rozpuszczonych w pięciu litrach wody z dodatkiem 5-6 kropli mydła w płynie. Całość należy dokładnie wymieszać i odstawić na dwie godziny, a następnie przelać płyn do atomizera.Drożdżowym preparatem na mszyce można opryskiwać rośliny lub oblewać je od wierzchołka.