Mąka bezglutenowa - właściwości i zastosowanie w kuchni. Jakie są rodzaje mąki bezglutenowej?
Mąka bezglutenowa to najczęściej mąka pozyskiwana z roślin innych niż zboża. Taka mąka naturalnie pozbawiona jest glutenu, gdyż owoce takich roślin jak kukurydza, amarantus, kasztanowiec jadalny, czy ciecierzyca nie zawierają tego białka roślinnego.
Spis treści
Mąka kukurydziana
Mąka kukurydziana jest najpopularniejsza i najtańszą mąką bezglutenową. Makę kukurydzianą robi się z ziaren specjalnych odmian kukurydzy. Nie zawiera glutenu, ma żółtą barwę i doskonale nadaje się do pieczenia.
Mąka ziemniaczana
Mąka ziemniaczana, czyli dobrze wszystkim znany krochmal, ma wiele zastosowań kulinarnych. Ziemniaki nie zawierają glutenu, dlatego kluski z mąki ziemniaczanej można polecić wszystkim nie tolerującym tego białka roślinnego.
Mąka gryczana
Maka z gryki to prawdziwa skarbnica substancji odżywczych. Jest dobrze tolerowana przez wszystkich. Nie zawiera glutenu i śmiało mogą jeść chorzy na celiakię. Jej jedyną wadą jest słaba lepkość, przez co nie nadaje się do każdego wypieku. Ale świetnie sprawdza się jako dodatek do innych mąk bezglutenowych.
Maka z ciecierzycy
Mąka z cieciorki, cicierzycy lub grochu włoskiego naturalnie nie zawiera glutenu. Wykorzystuje ją kuchnia indyjska. Nadaje się na ciasto naleśnikowe, również do panierowania warzyw i mięsa.
Mąka kasztanowa
Mąka z owoców kasztanowca jadalnego nie należy do tanich. Jednak ze względu na jej plastyczność, orzechowy smak i wysoką wartość odżywczą warto ją uwzględnić w codziennym menu. Świetnie nadaje się do wypieków, tak słodkich, jak i wytrawnych, a nawet chleba. Oczywiście nie zawiera glutenu.
Mąka amarantusowa
Mąka z amarantusa, zwanego również szarłatem, to świetna alternatywa dla tradycyjnej mąki pszennej. Mąka amarantusowa nadaje się do pieczenia, można z niej przygotować placki i placuszki, świetnie zagęszcza sosy i zupy.