Dlaczego zimą warto jeść lody? [QUIZ]
Bardzo często lekarze zaskakują nas swoimi informacjami. Jednym z takich przypadków jest polecanie jedzenia lodów zimą, a nie latem. Czemu lekarze uważają, że lepiej jeść lody w mrozy niż podczas upałów? Na co pomaga zimowe jedzenie mrożonych słodyczy?
Spis treści
- Lody w 5 minut - błyskawiczne domowe lody ananasowe
- Indyjskie lody kulfi
- Jakie właściwości odżywcze mają lody?
- Lody prawdziwe i fałszywe. Jak rozpoznać prawdziwe lody?
- Kto i kiedy wynalazł lody?
- Lody - zima
- Lody - choroba
Lody w 5 minut - błyskawiczne domowe lody ananasowe
Indyjskie lody kulfi
Jakie właściwości odżywcze mają lody?
Lody prawdziwe i fałszywe. Jak rozpoznać prawdziwe lody?
Kto i kiedy wynalazł lody?
Lody - zima
Głównym argumentem, podawanym przez lekarzy na potwierdzenie tezy, że lody nie są tak szkodliwe zimą jak latem, jest zmiana temperatury. Otóż człowiek latem wdycha ciepłe powietrze, a jego organizm - w tym gardło - jest rozgrzane. Naturalne jest to, że chce się wówczas schłodzić. Jednak wtedy niesie to za sobą fatalne skutki. Po zimnym lodzie nasze wcześniej rozgrzane, a teraz gwałtownie schłodzone gardło narażone jest znowu na kontakt z gorącym powietrzem i przeziębienie gotowe. Zimą nie ma takiego zagrożenia. Lody mogą okazać się ciekawą alternatywą dla ciepłych przekąsek.
Lody - choroba
Podobne zadziwiające, ale bardzo skuteczne jest zalecenie lekarzy, zachęcających do jedzenia lodów podczas choroby. Jeżeli mamy obrzęk gardła to zjedzenie loda - powolne i ostrożne - może tylko złagodzić opuchliznę i pomóc uśmierzyć ból. Na dodatek zaszkodzi wirusom lub bakteriom atakującym nasze gardło - zarówno jedne, jak i drugie do szkodliwego dla nas rozwoju i rozmnażania się potrzebują ciepła. Chłodzenie lodami bardzo im nie służy i skraca przez to czas trwania choroby!