Kombucha - przepis, jak zrobić napój fermentowany grzybem herbacianym

Kombucha - przepis, jak zrobić napój fermentowany grzybem herbacianym

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Kombucha to rodzaj grzyba, który jest niezbędny do przygotowania fermentowanej herbaty.

Ocena: 5,0

Poziom: ŁATWY

Czas: 20 MINUT

Porcja dla: 6 OSÓB

Kombucha to rodzaj fermentowanego napoju na bazie głownie herbaty, choć jest również sporo zwolenników fermentowanej kawy. Smak napoju zależy w dużej mierze od rodzaju użytej do jego przygotowania herbaty, ale cechą wspólną jest słodko-kwaskowy, orzeźwiający smak i delikatnie musująca struktura. Jak przygotować kombuczę? Przede wszsytkim trzeba mieć starter: grzybek kombucha nazywany również SCOBY, nieco gotowego napoju i ulubioną herbatę, a także szklany słój i kawałek gazy.

Składniki

  • 1 grzyb herbaciany

  • 2 łyżki liściastej herbaty

  • 2-3 litry wody

  • 4 łyżki cukru

Przygotowanie krok po kroku:

  • Wodę zagotować. Herbatę zalać 2 szklankami wrzątku i odstawić do naciągnięcia na ok 10 min.

  • Słój dokładnie umyć i wyparzyć, przelać do niego zaparzoną herbatę i dopełnić przegotowaną wodą, posłodzić i dokładnie wymieszać, odstawić do ostygnięcia.

  • Do chłodnej herbaty wlać ok. 200 ml gotowej kombuchy i włożyć grzybek. Słoik przykryć gazą i odstawić w ciepłe miejsce.

  • Napój jest gotowy zazwyczaj po 4-5 dniach, ale niekiedy potrzebuje i tygodnia lub dłuzej. Im dłużej stoi, tym jest kwaśniejszy i mocniej musuje. 

  • Gotowy napój zlewamy do szklanej butelki, grzybki (już 2) możemy wykorzystać do nastawienia kolejnych porcji herbaty. 

  • Scoby można też przełożyć do czystego słoika, zalać niewielką porcją fermentowanego napoju i wstawić do lodówki. W warunkach chłodniczych można go przechowywać nawet kilka miesięcy. 

Rożne smaki kombuchy

Fermentowana herbata ma specyficzny słodko-kwaśny smak i super orzeźwiające bąbelki. Na jej smak wpływa jednak bardzo wiele czynników (rodzaj herbaty, rodzaj wody, temperatura, ilość światła, czas "pracy" grzybka, ilość cukru, itp.), dlatego znalezienie odpowiedniego dla siebie smaku może czasem wymagać wielu eksperymentów. Mnie najbardziej odpowiada smakowo kombucha przygotowana na bazie czarnej herbaty z 4 łyżkami cukru na 2,5 l wody. Ulubiony przeze mnie smak i stopień fermentacji uzyskuje po 5 dniach, jeśli słój stoi na lodówce, w ciepłym, ale zacienionym dość miejscu. Dlatego polecam eksperymenty i poszukiwanie odpowiedniego smaku wytrwale i systematycznie. Tym bardziej, że za każdym razem tworzy nam się kolejny grzybek do przygotowania następnej, może idealnej wersji.

Skąd wziąć grzybek?

Grzybek herbaciany można kupić w niektórych internetowych sklepach ze zdrową żywnością oraz na portalach z ogłoszeniami drobnymi. Zanim jednak tam zajrzymy warto zapytać znajomych. Jeśli ktoś przygotowuje kombuchę regularnie, to z pewnością ma nadmiar grzybków. Ja swoją "mamusię" dostałam od znajomej z jednej z freegańskich grup na FB. Najlepiej zajrzeć na lokalne gruby oddażowe, z pewnością w okolicy znajdziemy kogoś, kto chętnie podzieli się scoby (z ang. Symbiotic Culture of Bacteria and Yeasts, czyli symbiotyczna kultura bakterii i drożdży).

Ocena: 4
Redaktorka serwisu Beszamel.pl, autorka książek "Nalewki. Natura zamknięta w butelce" i "Kuchnia afrodyzjaków" (Harde 2019). Poszukiwaczka nowych smaków i egzotycznych receptur, które lubi łączyć z lokalnymi specjałami.