Biała herbata - jak parzyć, by zachować dobroczynne właściwości?
Produkcja białej herbaty jest bardzo droga, więc rynku nie ma zbyt wielu jej gatunków, a szkoda, bo warto korzystać z jej wspaniałego oddziaływania na zdrowie organizmu. Ta najdelikatniejsza z herbat, ma subtelny zapach i smak. Sprawdź, jak parzyć białą herbatę, by zachować jej dobroczynne właściwości.
Spis treści
Jak powstaje biała herbata?
Biała herbata produkowana jest na niewielką skalę i tylko w Chinach. Do jej produkcji zrywane są jeszcze nierozwinięte listki, czasem kwiaty. Są one poddawane więdnięciu (pozbawiane wilgoci), a potem suszone.
Biała herbata - drogocenne właściwości
Biała herbata jest uznawana (nie tylko w Chinach) za napój najlepszej jakości, który może uleczyć niemal wszystkie dolegliwości. Ma silne właściwości antyoksydacyjne, trzy razy większe niż herbata zielona. Zawiera sporo witaminy C i kofeiny, pobudza więc i polepsza koncentrację. Zawiera także polifenole, dzięki czemu chroni przed działaniem wolnych rodników, które niszczą komórki organizmu i odpowiadają za ich starzenie się. Posiada dwukrotnie więcej niż herbata zielona.
Trzeba jednak pamiętać, że biała herbata zawiera sporo kofeiny bardzo silnie pobudza.
Prawidłowe parzenie białej herbaty
Białą herbatę, jak wszystkie herbaty najlepszego gatunku, powinno się parzyć w ceramicznym lub szklanym naczyniu, które należy wcześniej podgrzać, i podawać w porcelanowych filiżankach. Białą herbatę parzy się tylko jeden raz. Tylko najlepsze (i najdroższe) gatunki można parzyć dwu-, a nawet trzykrotnie. Susz zalewamy wodą o temperaturze 85°C i pozostawiamy na 5-7 minut. Napar z białej herbaty ma jasną, szarosłomkową barwę. Aromat jest bardzo subtelny, a smak delikatny.
Polecamy: Herbata Oai Mutan.
Uwaga: Ponieważ biała herbata jest bardzo droga, sporządza się jej tańsze mieszanki z zieloną herbatą.
Ważne: Nie kupuj białej herbaty (nie dotyczy mieszanek z zieloną), jeśli kosztuje mniej niż 40-50 zł. To oznacza, że jest ona słabej jakości.