Zupy to specjalność polskiej kuchni

2020-12-01 13:36 Akcja_partnerska

Warto czasem nieco poeksperymentować ze smakami znanymi z dzieciństwa np. z rosołem czy pomidorową. A potem z jeszcze większą rozkoszą powrócić do tradycyjnych receptur przekazywanych w naszych domach z pokolenia na pokolenie, które zawsze są gwarancją smaku, a dzięki drobnym udoskonaleniom będą smakować jeszcze lepiej.

rosol.JPG
Autor: materiały prasowe Lubella

Spis treści

  1. Rosół - zupowa klasyka
  2. Pomidorowa – spróbuj z pieczonych pomidorów
  3. Tradycyjny rosół z kaczki według przepisu Jakuba Kuronia
  4. Zupa pomidorowa z pieczoną papryką według przepisu Jakuba Kuronia

Zupy to specjalność polskiej kuchni, ale w każdym domu gotuje się je trochę inaczej. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by nieco poeksperymentować ze smakami znanymi od dzieciństwa. A potem z jeszcze większą rozkoszą powrócić do tradycyjnych receptur przekazywanych w naszych domach z pokolenia na pokolenie.

Rosół - zupowa klasyka

Rosół to typowy element świątecznego czy niedzielnego obiadu. Pomidorowa zaś to najbardziej lubiana wśród zup. Aby nadać tym posiłkom tradycyjny charakter, warto sięgnąć po makaron jajeczny Lubella 5 jaj, wałkowany trzy razy, który dopełni ulubiony, domowy smak. Nie tak łatwo stworzyć dobry rosół. Wydawałoby się, że to najłatwiejsza zupa – ot mięso i włoszczyzna. Nic bardziej mylnego!Mięso – wołowe, drobiowe czy mieszane - powinno być najwyższej jakości. Podobnie jak włoszczyzna. Do rosołu dodajemy opaloną na żywym ogniu bądź na suchej patelni cebulę. Nadaje ona rosołom specyficznego smaku i klarowności. Nie zapominajmy o przyprawach – ziele angielskie warto delikatnie rozgnieść, by rosół lepiej smakował. Liść laurowy także jest niezbędny. Lubczyk daje rosołowi lekkiej ostrości. Dla efektu złocistego koloru można dodać szczyptę kurkumy, która zawsze powinna iść w parze z ziarnistym pieprzem (wzmacnia działanie kurkumy). Zastosowanie tych przypraw dodatkowo wspiera nasz układ odpornościowy i dobrze wpływa na trawienie.

Pomidorowa – spróbuj z pieczonych pomidorów

Na bazie tak przyrządzonego rosołu można ugotować doskonałą pomidorową. Warto stawiać na sezonowość i wykorzystywać dostępne warzywa. Jeśli nie możemy użyć świeżych, korzystajmy z przetworów, najlepiej domowych albo dobrej jakości koncentratów.

Pomidory trzeba najpierw pozbawić skórek i pestek. Jeśli korzystamy ze świeżych pomidorów, zanim dodamy do zupy warto je rozgotować i przetrzeć przez sitko. Ciekawym sposobem jest również uprzednie upieczenie pomidorów w piekarniku z dodatkiem oliwy, soli i pieprzu. Należy je posiekać, zachowując wytrącony sok, który dodamy potem do wywaru. Piekarnik nastawiamy na temperaturę około 240°C, a czas pieczenia to 15 min (do momentu skarmelizowania). Taki zabieg sprawi, że nadamy zupie wyjątkowy, wyrazisty smak. Pomidory pelati, które kupujemy w zalewie, również trzeba pozbawić skórek.

Jeżeli pomidory, z których robimy zupę okażą się zbyt kwaśne, możemy do zupy dodać odrobinę śmietany (najlepiej już na talerzu).

A oto receptury Jakuba Kuronia na doskonały rosół i pomidorową:

Tradycyjny rosół z kaczki według przepisu Jakuba Kuronia

Składniki:

Makaron Lubella 5 jaj krajanka

2 udka z kaczki

1 cebula

kawałek pora

4 marchewki

3 łodygi selera naciowego lub ćwiartka selera korzeniowego

2 pietruszki

pęczek natki pietruszki

4 liście laurowe

6 ziaren ziela angielskiego

sól, pieprz ziarnisty

Rosół gotuj w pięciolitrowym garnku. Wlej do niego trzy litry zimnej wody, włóż udka z kaczki i gotuj godzinę na wolnym ogniu. Następnie dodaj opaloną cebulę i pora. Cebulę można opalić nad palnikiem gazowym, na suchej patelni lub w piekarniku. Dodaj obrane warzywa, natkę pietruszki, liście laurowe, ziele angielskie, pieprz ziarnisty oraz łyżeczkę soli.

W czasie gotowania zbieraj z powierzchni szumowiny, dzięki temu rosół będzie klarowny. Zupę gotuj jeszcze dwie godziny. Na koniec spróbuj, dopraw do smaku solą i pieprzem.

Kiedy rosół z kaczki jest prawie gotowy, ugotuj makaron.

Tradycyjny rosół z kaczki podaj z makaronem, pokrojoną włoszczyzną, kawałkami mięsa i natką pietruszki.

Zupa pomidorowa z pieczoną papryką według przepisu Jakuba Kuronia

Składniki:

Makaron Lubella 5 jaj nitki

3 czerwone papryki

800 ml bulionu drobiowego lub warzywnego

puszka pomidorów bez skórki

3 łyżki oliwy z oliwek np. extra vergine

sól, pieprz

Do przygotowania tej zupy nie potrzebujesz wielu składników. Ważne aby sięgnąć po soczyste pomidory, jędrną paprykę oraz bulion drobiowy lub w wersji wegetariańskiej warzywny. Jako dodatek najlepiej sprawdzi się makaron Nitki 5 jaj Lubella. Jego delikatna struktura i domowy charakter świetnie pasuje do tego rodzaju tradycyjnej zupy.

Paprykę przełóż do naczynia żaroodpornego, skrop oliwą z oliwek. Następnie zapiekaj w maksymalnej temperaturze jaką dysponuje twój piekarnik, najczęściej jest to 250°C. Czas pieczenia to 25 minut. Od czasu do czasu paprykę można obrócić, w rezultacie ładnie i równomiernie się opiecze. Następnie gorące papryki przełóż do miski, zafoliuj szczelnie, aby zaparowały. Dzięki temu skórka przy obieraniu łatwiej odchodzi od miąższu. Dodatek pieczonej papryki sprawia, że pomidorowa nabiera śródziemnomorskiego charakteru, subtelnej słodyczy i wytrawnego smaku.

Bulion wlej do garnka, zagotuj. Dodaj pomidory bez skórki, w sezonie możesz skorzystać ze świeżych pomidorów. Zupę gotuj na małym ogniu przez 10 minut. Następnie dodaj miąższ papryki pokrojony w mniejsze kawałki. Gotuj dodatkowe 10 minut.

Ugotuj makaron.

Wywar zmiksuj do uzyskania gładkiej konsystencji zupy. Dzięki temu pomidorowa będzie aksamitna, ale nie będzie zupą krem. Zupa pomidorowa z pieczoną papryką najlepiej smakuje z makaronem nitki oraz natką pietruszki. Na koniec możesz dodać odrobinę śmietany lub koncentratu pomidorowego.

Więcej przepisów z wykorzystaniem makaronu Lubella znajdziesz na www.uwielbiam.pl.

Materiał partnerski