Szparagi - jak je prawidłowo przyrządzić
Szparagi kiedyś były dostępne tylko w maju. Dziś szparagowy sezon znacznie się przedłużył, wiosną i na początku lata są jednak najsmaczniejsze. To bardzo efektowne danie i łatwo je przyrządzić. Ważne, by szparagi były sprężyste i nieprzegotowane. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Spis treści
Szparagi najlepiej smakują, gdy są świeże. Dobrze więc przyrządzić je od razu. Jeśli mają poczekać, włóżmy je do wody z lodem, nie powinna sięgać powyżej 1/3 długości pędów. Inny sposób - szparagi można owinąć wilgotną ściereczką i włożyć do lodówki.
Szparagi - jak je dobrze wybrać?
Szparagi kupujemy w pęczkach, sprawdzamy, czy są podobnej grubości, wtedy ugotują się w tym samym czasie. Świeżo zerwane mają zamknięte główki, są sprężyste i jędrne, a potarte o siebie… skrzypią. Zielone są delikatniejsze w smaku niż białe i nie trzeba ich obierać. Białe obieramy zwykłą szczelinową obieraczką, uważając, by nie uszkodzić główek. Z jednych i drugich odłamujemy zdrewniałą końcówkę (ok. 2 cm).
Szparagi - gotujemy w pionie
Amatorzy szparagów powinni zaopatrzyć się w wysoki garnek o małej średnicy z koszyczkiem ułatwiającym ich wyjęcie z wody. Szparagi gotuje się w pozycji pionowej, w wodzie z dodatkiem soli i cukru (do smaku). Główki powinny wystawać ponad poziom wody, ugotują się na parze. Gotujemy krótko (rozgotowane są niesmaczne), sprawdzając miękkość widelcem. Czas zależy od wielkości, świeżości i koloru - zielone będą gotowe po 3-8 minutach, a białe potrzebują kilka minut więcej (najczęściej 10-12).
Szparagi - inne sposoby niż gotowanie
Szparagi można też zapiekać i grillować. Młodziutkie zielone pędy są pyszne na surowo – pokrojone cienko np. na toście czy w sałatce.