Marynaty: co można marynować?
Marynowanie to znany od stuleci sposób konserwowania warzyw i owoców. Ocet, którego używa się do przygotowywania marynat pozwala zachować kolor i jędrność składników, jednak mocno ogranicza walory zdrowotne przetworów. Niemniej marynaty są smakowitym dodatkiem do dań głównych i niezastąpionymi przekąskami
Marynowanie to konserwowanie przy użyciu octu. Warzywa lub owoce gotujemy w occie rozcieńczonym wodą z dodatkiem soli, cukru, przypraw korzennych. Marynaty mają niewielką wartość odżywczą. Kwas octowy wpływa drażniąco na przewód pokarmowy i powoduje niszczenie czerwonych ciałek krwi, dlatego są tylko bardzo smacznym dodatkiem do potraw.
Co można marynować?
Marynować można wszystkie warzywa, owoce pestkowe i jagodowe. Do marynat zaliczają się też pikle - rodzaj warzywnej sałatki. Przed zamarynowaniem warzywa zielone zwykle blanszuje się w posolonej wodzie (łyżka soli na litr wody), a owoce w zakwaszonej (3 łyżki octu lub soku z cytryny na litr wody). Do marynat najlepszy jest dobrej jakości ocet winny (powinien być klarowny).
Zależnie od stężenia octu marynaty są ostre lub - znacznie zdrowsze - słodko-kwaśne. Marynaty nabierają właściwego smaku dopiero po 2-3 tygodniach przechowywania. Przetwory mniej kwaśne zachowują dłużej świeżość, jeśli podda się je pasteryzacji. Marynaty po otwarciu dość szybko się psują, dlatego najlepiej je utrwalać w niedużych słoikach.