Czym są stuletnie jaja? Jak je zrobić?
Stuletnie jaja to sposób na przyrządzanie jaj, który wymyślili Chińczycy. Leżakują one w specjalnych pojemnikach przez okres 100 dni, czemu zawdzięczają swoją nazwę. Jak wygląda i smakuje stuletnie jajo?
Spis treści
Jak powstają stuletnie jaja?
Stuletnie jaja to przysmak kuchni chińskiej. Jego przygotowanie polega na zakonserwowaniu i przechowywaniu przez kilka tygodni jaj ugotowanych na twardo. Następnie są one umieszczane w specjalnie przygotowanym naczyniu wypełnionym mieszanką gliny, niegaszonego wapna, a także ziarenek ryżu oraz liści herbaty. Tak przygotowane leżakują około trzech miesięcy. Otaczająca jajo skorupka chroni je przed zepsuciem.
Jak wygląda stuletnie jajo?
W czasie stu dni, które jaja spędzają w szczelnym opakowaniu, całkowicie zmienia się ich wygląd. Białko przybiera kolor od bursztynowego po ciemny brąz. Żółtko natomiast staje się ciemnozielone, a jego konsystencja staje się płynna. To zapewne z powodu kontrowersyjnego wyglądu stuletnie jajo zajmuje wysokie pozycje w rankingach najobrzydliwszych potraw świata. Opinie te są jednak zazwyczaj wygłaszane przez Europejczyków, którzy nigdy nie mieli okazji spróbować tego rarytasu. Chińczycy natomiast uwielbiają je i spożywają zazwyczaj w formie przystawki, zaostrzając ich smak takimi dodatkami jak imbir, sos sojowy czy ocet winny.