Jak pozyskiwać i przerabiać grzyby mun, czyli ucho bzowe?
W sezonie grzybowym do lasu ruszają tłumy grzybiarzy amatorów. Z lasu znikają prawdziwki, maślaki czy rydze. Aby bez kłopotu wrócić z pełnym koszykiem, warto wypróbować także inne gatunki - jak znany z kuchni azjatyckich grzyb mun, występujący często w Polsce! Jak znaleźć grzyby mun i jakie mają właściwości?
Spis treści
Na starych krzewach czarnego bzu bardzo często występuje szczególny rodzaj grzyba. Wyróżnia się on galaretowato-mięsistą konsystencją, półprzezroczystym miąższem i kształtem zbliżonym do ludzkiego ucha. Bywa różnie nazywany: ucho bzowe, uszak judaszowe-ucho, ucho judaszowe, uszak bzowy; w handlu występuje najczęściej pod azjatyckimi nazwami mu albo mun.
Nazwa ucho judaszowe pochodzi od legendy mówiącej o tym, że Judasz powiesił się na masywnym krzewie dzikiego bzu czarnego. Oczywisty absurd dla każdego, kto widział krzewy czarnego bzu - niezbyt wysokie, bardzo kruche, mogą utrzymać ciężar dziecka, ale nie dorosłego mężczyzny. Bez czarny występuje zresztą na Bliskim Wschodzie rzadko. Ucho bzowe wygląda dość dziwnie i nie zdobyło popularności w polskiej kuchni. Owocniki są małe, mierzą do 10 cm średnicy. Grzyb mun może mieć różne kolory, od jasnobrązowej, cielistej, po brunatną i niemal fioletową. Świeże grzyby przypominają konsystencją żelki, wysuszone - rzemień. Najlepiej zbierać je po deszczu, wtedy też najlepiej wyglądają. Podczas suszy wysychają i kurczą się, a w wilgotnym środowisku odzyskują kształt. W sprzyjających warunkach można je zbierać przez cały rok.
Ucho bzowe, mun - co zrobić z tymi grzybami?
W kuchniach azjatyckich ucho bzowe cenione jest za walory zdrowotne i charakterystyczną konsystencję. Samo w sobie niemal nie ma smaku ani zapachu, nie zawiera też prawie wcale substancji odżywczych. Dobrze sprawdza się jako dodatek do dań chińskich: smażonego ryżu lub makaronu, sosów i sałatek, duszonych warzyw.
Ucho bzowe i medycyna
Wyciągi z tkanek grzyba i inne preparaty z niego otrzymywane są niekiedy wykorzystywane do produkcji suplementów diety, wzmacniających odporność. Inne pozytywne skutki wymieniane przez tradycyjną medycynę chińską to ogólne działanie wzmacniające i regenerujące, poprawa stanu włosów i paznokci, a także skóry; grzyby mun używane były także do leczenia owrzodzeń i stanów zapalnych skóry, przy hemoroidach, nadciśnieniu.