Jak czyścić srebro i platery: domowe sposoby
Jak czyścić srebro zaśniedziałe od zbyt długiego nieużywania? Jak przywrócić blask platerom? Podpowiadamy, jak najlepiej czyścić srebro i naczynia posrebrzane!
Spis treści
Jak czyścić srebro: co będzie potrzebne?
duże naczynie (min. 2 litry bądź większe) z tworzywa sztucznego bądź szkła (nigdy z metalu!)
kuchenna folia aluminiowa na wyścielenie spodu i boków naczynia
ciepła woda z kranu lub (dla lepszego efektu) destylowana
sól kuchenna (5 łyżeczek soli na 1 litr roztworu)
Wyłożone (podwójnie) od wewnątrz kuchenną folią aluminiową naczynie napełniamy do połowy wrzącą wodą (w proporcji 1 litr wody na 2-litrowe naczynie). Wsypujemy 5 łyżeczek soli kuchennej i dokładnie mieszamy.
Srebrny przedmiot lub plater przygotowany do czyszczenia należy uprzednio przemyć zwykłą wodą z mydłem. Pomoże to pozbyć się dodatkowych zabrudzeń takich jak np. tłuszcz.
Po umyciu srebrnego przedmiotu mydłem zanurzamy go w naczyniu z przygotowanym roztworem solnym i pozostawiamy w kąpieli (w zależności od stopnia zaśniedzenia) od kilkunastu minut do kilku godzin.
Ponieważ proces (reakcja redoks) postępuje bardzo agresywnie, możemy w trakcie obserwować stopień oczyszczenia naszego srebrnego przedmiotu.
Jak czyścić srebra i platery? Cenne rady
Starajmy się nie wrzucać na raz do roztworu wszystkich srebrnych przedmiotów do wyczyszczenia – ich zbyt duża ilość osłabi proces i zniweczy efekt. Lepiej sukcesywnie wymieniać pojedyncze przedmioty (większe) lub wkładać pojedyncze elementy kompletu sztućców (najpierw same łyżki, później tylko widelce itd.).
Należy też wymienić roztwór i folię aluminiową w momencie, kiedy przestanie spełniać swoją funkcję. Poznamy ten moment nie tylko po tym, że zanurzone srebra nie będą rozjaśnione. Aluminiowa folia, którą wyłożone jest naczynie, przejmując na siebie w procesie reakcji redoks wszelkie zanieczyszczenia tlenku siarki, pokryje się stopniowo ciemnym, szarawym nalotem. To będzie znak, że czas przygotować nową partię roztworu, na nowej folii.