Co kryje się w parówce? Jak kupować parówki, na co zwracać uwagę?
Każdy lubi parówki, bo brakuje w nich żyłek, kości, a poza tym są smaczne i łatwo się je przyrządza. Jednak przed jej zjedzeniem warto zerknąć na listę składników, bo te mogą przyprawić nas o silne palpitacje serca. Polecamy także: Czy powinno się jeść parówki?
Spis treści
Co może znajdować się w parówkach?
Wymiona, świńskie ryjki, kurze pazury, chrząstki, ścięgna, tłuszcz, resztki z kury, krów czy świń oraz skrobia ziemniaczana, kasza manna czy błonnik grochowy - to według ekspertów zajmujących się badaniem żywności może znajdować się w parówkach.
Na rynku są parówki, które posiadają nawet 95% mięsa
Mięso może stanowić tylko nieznaczną część jej składu. Pozostałe uzupełnienie odpadów to konserwanty (substancje poprawiające kolor, konsystencję i smak czy stabilizatory barwy), które powodują, że parówki są tańsze i można je dłużej przechowywać. Takie "mięso" jest dużo bardziej szkodliwe niż normalne, bo zawiera czterokrotnie więcej sodu. Oczywiście na rynku są też takie parówki, które składają się nawet z 93 do 95 proc. mięsa, ale są one oczywiście dużo droższe od tych "zwykłych" w opakowaniach zbiorczych. Przed zakupem należy zapytać w sklepie o skład i pochodzenie towaru.