"Oatzempic" hitem internetu. Magiczny napój na odchudzanie czy kolejna niebezpieczna moda?
Na platformie TikTok zyskuje na popularności tak zwany "oatzempic" - napój promowany jako naturalny substytut leków na cukrzycę typu II, często stosowanych również w celu redukcji wagi. Specjaliści z dziedziny dietetyki alarmują jednak, iż taki napój może niebezpiecznie wpływać na zdrowe nawyki żywieniowe, potencjalnie powodując zaburzenia odżywiania.
TikTok przedstawił światu kolejne potencjalne rozwiązanie dla osób szukających skutecznego sposobu na utratę wagi. Napój owsiany znany pod chwytliwą nazwą "oatzempic", mieszanka płatków owsianych, soku z limonki i wody, stał się viralem, wzbudzając zainteresowanie na całym świecie. Jednak czy ta owsiana mikstura jest faktycznie złotym środkiem na odchudzanie, czy raczej kolejną modą przemijającą tak szybko, jak się pojawiła.
"Oatzempic" - co to jest?
Nazwa "oatzempic" wypływa z połączenia słów "ozempic" – leku na cukrzycę, który zyskał popularność również jako środek wspomagający odchudzanie, oraz "oat", czyli po angielsku płatki owsiane. Prosty w przygotowaniu napój składa się z pół szklanki płatków owsianych, pół szklanki soku z limonki oraz pół szklanki wody, co czyni go łatwym do zrobienia w domowych warunkach. Mimo mieszanych opinii na temat jego smaku, od "rozpuszczonej kredy o smaku limonki" po "limonkowe mleko owsiane", przyciągnął on uwagę dzięki obietnicom szybkiej utraty wagi.
"Oatzempic" a tradycyjne napoje owsiane
Interesującym aspektem tego trendu jest fakt, iż podobne napoje owsiane od dawna są popularne w niektórych kulturach, jak na przykład dominikański "jugo de avena". Ten chłodzony napój owsiany, często podawany z sokiem z limonki, jest dobrze znany jako orzeźwiające, domowe mleko owsiane. Wskazuje to, że "oatzempic" może nie być tak nowatorski, jak sugerują niektórzy entuzjaści trendów.
Czy "Oatzempic" może pomóc w odchudzaniu?
W świetle eksplozji popularności "oatzempic" na TikToku, dietetycy i eksperci od żywienia wyrażają poważne wątpliwości co do jego efektywności jako metody na odchudzanie. Emily Haller, dietetyczka cytowana przez "New York Times", podkreśla, że chociaż owies jest pożywny, nie ma w nim niczego magicznego, co mogłoby sprzyjać utracie wagi. Zgodnie z jej opinią oraz innymi specjalistami, napój owsiany jest niskokaloryczny i bogaty w błonnik, jednak nie zawiera białka, co czyni go niewłaściwym zamiennikiem pełnowartościowego posiłku. Destini Moody, dietetyczka wspomniana przez serwis Eat This!, ostrzega przed potencjalnym ryzykiem niedożywienia, jeśli "oatzempic" miałby zastępować regularne posiłki, co niektórzy tiktokerzy mogą sugerować.
"Oatzempic" - co mówią eksperci?
Lisa Valente, dietetyczka i redaktorka ds. żywienia w Healthline, nazywa trend "sprytnym marketingiem czegoś, co nie posiada żadnegoo meritum".
- Zblendowane napoje owsiane nie są tym samym co leki na receptę. W mojej opinii jest to niebezpieczny trend promujący zaburzone nawyki żywieniowe, który nie jest poparty naukowo - powiedziała ekspertka w CBS News.
Z kolei Maggie Evans, znana dietetyczka i specjalistka na platformie kardiometabolicznej 9amHealth, nazywa trend "skrajnym środkiem". - Jak widzieliśmy wcześniej, czy to w przypadku Master Cleanse, postów wodnych czy innych ekstremalnych diet, takie trendy mogą prowadzić do krótkotrwałych wyników w utracie wagi, ale nie są najzdrowszym ani najtrwalszym sposobem na jej osiągnięcie - ostrzega specjalistka.
Eksparci i badacze od lat zgodnie twierdzą, że osoby, które podchodzą do utraty wagi stopniowo i stabilnie, mają większe szanse na utrzymanie wagi niż osoby, które tracą ją szybko.
Jeśli odchudzający się przestanie stosować dietę "oatzempic", prawdopodobnie odzyska utraconą wagę i z pewnością doświadczy efejktu jojo - mówi dr Avantika Waring, endokrynolog i dyrektor medyczny w 9amHealth. - Wiemy, że wielokrotne tracenie i odzyskiwanie wagi może faktycznie uniemożliwić utrzymanie stabilnej wagi. - dodaje.