O której należy jeść kolację?

2018-09-24 13:51

O której  należy jeść kolację?  Jedni uważają, że po godzinie 18 nie powinno się już nic jeść, inni objadają się na godzinę przed snem. To kiedy jest odpowiednia pora na kolację?

O której należy jeść kolację?
Autor: Shutterstock Kolacja nie tuczy - o ile jest zjadana na 2-3 godziny  przed snem, a w jej skład wchodzą dania lekkostrawne i pożywne zarazem.

Spis treści

  1. Kolacja to ważny posiłek 
  2. O której jeść kolację?
  3. Kolacja: uważaj, co i ile jesz
  4. Rezygnacja z kolacji a odchudzanie

Kolacja to ważny posiłek 

Kolacja to ostatni posiłek, jaki zjadamy w ciągu dnia. Wiele teorii głosi, że kolacja tuczy i w ogóle nie należy jej spożywać. Inni nie wyobrażają sobie pójścia spać z pustym żołądkiem. Jeśli odżywamy się nieregularnie i jemy w pośpiechu, wieczorem nasz organizm dopomina się o dostarczenie mu niezbędnych wartości odżywczych. Nie wolno zatem zrezygnować z kolacji. Kluczowa kwestia dotyczy pory kolacji. Radzimy, kiedy należy jeść kolację.

O której jeść kolację?

Pora kolacji zależy od naszego trybu życia. Podstawowa zasada żywieniowa głosi, że ostatni posiłek należy zjeść na 2-3 godziny przed snem. Jeśli wiec jadasz regularnie, obiad spożywasz ok. godz 14, a o 20 kładziesz się spać, wówczas kolacje należy zjeść do godziny 18.

W przypadku osób, które prowadzą bardzo aktywny tryb życia, jedzą nieregularnie, do domu wracają późno i chodzą spać koło północy ostatni posiłek powinny zjeść pomiędzy godz. 21 a 22. Jeśli zjesz kolację np. ok. godz 19, a będziesz aktywny do późnych godzin nocnych, wówczas odczujesz brak energii, ogarnie cię senność i zmęczenie. Albo zwyczajnie poczujesz się głodny  tuż przed snem.

Kolacja: uważaj, co i ile jesz

Teorie przedstawiające kolację jako czynnik sprzyjający otyłości nie są do końca wyssane z palca. Jedząc kolacje należy zwracać uwagę nie tylko na porę, ale też ilości jedzenia jakie spożywamy, a także na potrawy składające się na ten posiłek. Obfite wieczorne obżarstwo może zaowocować dodatkowymi kilogramami. Pamiętajmy też, że kolacja to nie obiad, dlatego starannie dobierajmy menu. Do pory wieczorowej na pewno nie pasują produkty wysokokaloryczne np. słodycze i chipsy czy też potrawy tłuste i smażone.

Rezygnacja z kolacji a odchudzanie

Nieprawdą jest natomiast stwierdzenie jakoby rezygnacja z kolacji przyspieszała proces chudnięcia. Jeśli nic nie zjesz wieczorem, będziesz odczuwał głód, twój apetyt na jedzenie wzrośnie jeszcze bardziej. Niekomfortowo jest iść spać z burczącym brzuchem, a rezygnacja z kolacji często może przynieść odwrotne skutki np. doprowadzić do nocnego podjadania. Osoby z nadkwasotą także nie powinny rezygnować z kolacji - sprzyja to refluksowi i  chorobie wrzodowej żołądka, który  pusty jest zbyt długo wystawiany na działanie kwasów trawiennych.